Nietrafiony prezent

Zdarzenie, do którego doszło na przejściu drogowym w Dorohusku, zmroziłoby krew w żyłach niejednej dorosłej osoby. Nie inaczej było z celnikami kontrolującymi autobus wjeżdżający do Polski z Ukrainy.

W bagażu 18-latniego studenta celnicy natknęli się na plastikowe pudło z żywą zawartością. Gdy funkcjonariusze przyjrzeli się bliżej zagadkowemu stworzeniu, okazało się, że jest to ogromny pająk. Właściciel bagażu wyjaśnił, że pająk jest prezentem od przyjaciółki, który otrzymał podczas pobytu w rodzinnym domu na Ukrainie. Wracając do Polski, gdzie studiuje, postanowił zabrać go ze sobą. Niestety 18-latek nie sprawdził przed podróżą regulacji dotyczących przewozu przez granicę zwierząt – zwłaszcza egzotycznych. 

Okazało się, że pająk należy do gatunku Brachypelma smithi z rodziny ptaszników i podlega ochronie gatunkowej na mocy przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a jego przewóz przez granicę wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Celnicy zatrzymali pająka, a wobec jego właściciela wszczęli postępowanie karne. Zgodnie z przepisami czyn, którego dopuścił się 18-latek, jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz bezwzględna konfiskata przewożonych okazów.

Ze względu na atrakcyjny wygląd gatunek pająków Brachypelma smithi został prawie całkowicie wytępiony w środowisku naturalnym. Choć ptasznik ten w sytuacji zagrożenia reaguje wyczesywaniem włosków parzących z odwłoka, jego jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Zatrzymany przez celników pająk trafi do zamojskiego ogrodu zoologicznego.

materiał nadesłany przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej 


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza