Gal na granicy

Kontrolujący osobowe renault na litewskich  numerach rejestracyjnych celnicy natrafili na skrytkę pod podwoziem, w której ukryte były jakieś pojemniki. Po ich wydostaniu okazało się, że są to plastikowe butelki z nietypową metaliczną zawartością. 

Poproszona o wyjaśnienia właścicielka pojazdu zdradziła, że w butelkach jest gal – rzadki metal nie występujący w czystej postaci w przyrodzie, ale możliwy do uzyskania w procesie przemysłowym, który topi się już w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Pierwiastek ten Ukrainka miała kupić od nieznanych osób na Ukrainie, z zamiarem sprzedaży na terytorium Unii Europejskiej. 

Gal nie ma znaczenia biologicznego, nie wykazuje też właściwości toksycznych. Wykorzystywany jest m.in. w przemyśle elektronicznym do produkcji półprzewodników i tranzystorów, do produkcji termometrów oraz jako katalizator w produkcji wodoru z wody. 

Z internetowych ofert wynika, że cena galu może wynosić nawet 25 złotych za 1 gram. 

Ukrainka usłyszała już zarzut przemytu towaru na terytorium Unii Europejskiej. Na poczet grożącej kobiecie kary funkcjonariusze celni zabezpieczyli 7 tys. zł.

Do zdarzenia doszło w środę (07.01.), ale z uwagi na prowadzone czynności sprawdzające dopiero teraz możliwe było podanie informacji o zatrzymaniu pierwiastka.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza