Zgłoś przewożoną gotówkę

Ciężarówkę na rosyjskich numerach rejestracyjnych skontrolowali w poniedziałek (13.01) celnicy z komórki zwalczania przestępczości w Terespolu. Okazało się, że kierowca auta przewozi w bagażu niemałą kwotę pieniędzy, bo 25 tys. dolarów USA. Poproszony o wyjaśnienia 46-latek z Białorusi tłumaczył, że o konieczności zgłaszania przewozu środków płatniczych nic nie wiedział. Nieznajomość prawa mężczyzna przypłacił mandatem karnym w kwocie 1 tys. zł.   

Z podobną sytuacją funkcjonariusze wydziału zwalczania przestępczości w Terespolu spotkali się kilka dni wcześniej, w piątek (09.01). Niezgłoszoną do kontroli celnej gotówkę wieźli do naszego kraju dwaj inni kierowcy rosyjskich ciężarówek. Obaj mężczyźni, obywatele Białorusi, mieli przy sobie po 30 tys. dolarów. Obaj zostali też ukarani mandatami karnymi w kwocie po 1 tys. zł każdy. 

Mimo konsekwencji związanych z niezgłoszeniem gotówki na granicy, zdarza się, że podróżni lekceważą ten obowiązek. W ubiegłym roku funkcjonariusze z Terespola zajmujący się zwalczaniem przestępczości w efekcie prowadzonych na terenie terminala w Koroszczynie  kontroli stwierdzili przewóz bez wymaganych deklaracji blisko 185 tys. dolarów i 68 tys. euro.

Służba Celna przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro, a także – bez względu na ilość – przewóz złota dewizowego i platyny dewizowej. Przepisy te mają na celu m.in. przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza