Izba celna podsumowała miniony rok.

Bialska Izba Celna jest największą jednostką w kraju. Obsługuje 11 przejść granicznych, a w 16 oddziałach celnych pracuje 1925 funkcjonariuszy. Za pół roku szeregi Izby zasili 60 nowych funkcjonariuszy. W połowie lutego ogłoszony zostanie nabór do służby.
 

Święto było okazją do podsumwania ubiegłego roku, który można zaliczyć do udanych.  W 2014 roku Izba Celna obsłużyła ponad 12 mln podróżnych, odprawiono ponad 4 mln samochodów, to o 7 % mniej niż w 2013 roku. Zdaniem dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej Remigiusza Woźniaka mniejsza liczba odprawionych samochodów to zasługa ułatwień oraz elektronicznej informatyzacji, dzięki którym ciężarówki nie stały w długich kolejkach.

 

Ubiegłoroczne działania przyniosły do budżetu państwa dochody w wysokości 4 miliardów złotych. Ponad połowa tych wpływów pochodziła z podatku akcyzowego. Przemyt to wciąż największy problem z jakim zmagają się celnicy. W 2014 roku funkcjonariusze skonfiskowali 8,1 mln paczek papierosów, czyli o około 22% więcej niż w 2013 r., zarekwirowano 14 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. Za największy sukces celników Woźniak uważa ujawnienie 97 kg heroiny na przejściu granicznym w Dorohusku. W 2014 roku funkcjonariusze celni z woj. lubelskiego zatrzymali aż 170 kg bursztynu. 

Na konferencji szef bialskiej Izby Celnej mówił także o perspektywach na obecny rok. Najważniejszym wyzwaniem będą ułatwienia dla przekraczających granicę. Bedzie szybciej. W trzecim kwartale tego roku zostanie uruchomiony pilotażowy system eBooking Truck. To rozwiązanie pozwoli kierowcom samochodów ciężarowych rejestrować się elektronicznie w kolejce do odprawy. Kierowca przyjedzie na konkretną godzinę, dokona odprawy i odjedzie, nie będzie musiał czekac w kolejce. Nowy system obejmie między innymi przejście graniczne w Koroszczynie. 

Na przełomie roku 2015/16 celnicy zostaną wyposażeni w nowy sprzęt, kóry ułatwi walkę z przemytem. Do bialskiej Izby trafi skaner do prześwietlania pociągów, kóry stanie na przejściu w Terespolu. Rentgen swoim zasięgiem obejmie aż trzy tory. Jednym z zadań w tym roku będzie również modernizacja przejścia granicznego w Sławatyczach. 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza