Dogoterapia we "Wspólnym Świecie"

Najtrudniejszą rzeczą w terapii dziecka autystycznego jest nawiązanie z nim kontaktu, co jest warunkiem dalszych sukcesów.

Pies może, choć wcale nie musi, być „środkiem” który ten kontakt ułatwi. Jako pierwsi na pomysł wspomagania terapii poprzez udział zwierząt wpadli Amerykanie. Amerykański psychiatra dziecięcy Boris Lewision, zajmujący się dziećmi autystycznymi  zauważył, że jego pacjenci, którzy mieli ogromne problemy w nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem, nie mają żadnych oporów przed zabawą z jego psem. Swoje obserwacje postanowił wprowadzić w życie, wykorzystując je w terapii dzieci.

Zajęcia z dogoterapii  pomagają przełamać lęk przed psami, pogłębić kontakt z nimi, kształtować orientację w schemacie własnego ciała. Zajęcia z udziałem psów pozwalają dzieciom doskonalić sprawność ruchową, ćwiczą koncentrację uwagi oraz pozwalają uczyć samodzielności poprzez zajmowanie się psem. – mówi prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Anna Chwałek

W Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie dogoterapia znana jest już od dawna. W Polsce takie działania są jeszcze rzadkością.  Jednak Stowarzyszenie „Wspólny Świat” wprowadziło dogoterapię, jako stałą metodę pracy z dziećmi autystycznymi.

Mój pierwszy kontakt z dziećmi autystycznymi, nastąpił właśnie w placówkach Stowarzszenia, gdzie zacząłem pracować początkowo w administracji – mówi Wojciech Tomczuk, dogoterapeuta Wtedy to zauważyłem ,jak ważną rolę w życiu tych dzieci jak i ich rodzin odgrywają terapeuci, którzy na co dzień uczestniczą w terapii świadczonej przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat”. Codzienne wyzwania, jak również drobne sukcesy, które im towarzyszą są nieocenione. Nauka czynności samoobsługowych, nauka robienia zakupów czy też inne cele jakie sobie wyznaczają, podczas układania indywidualnych programów terapeutycznych, pozwoliły mi na podjęcie decyzji „ja też chcę tak pomagać”! Zaczęły się szkolenia, jak również poszukiwania psa, który by sprostał wymaganiom stawianym przed psem terapeutą. Po długotrwałych poszukiwaniach uznałem, że „Bora”, czyli najwspanialszy pies terapeuta będzie idealna do pracy z dziećmi.

Psy terapeuci musza posiadać odpowiednie cechy charakteru. Powinny być łagodne, spokojne, posłuszne, cierpliwe i odporne na stres. Powinny wykazywać się dużą tolerancją na głaskanie i przytulanie. W Polsce w dogoterapii wykorzystywane są przede wszystkim golden retrievery, labradory, husky, malamuty, owczarki niemieckie. Psy powinny przejść odpowiednie szkolenie. 

Jak mówi Wojciech Tomczuk Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie każdy łagodny pies może brać udział w terapii. Cały ten bardzo złożony proces, jakim jest przysposobienie do dogoterapii,  odbywa się już przy doborze- selekcji szczeniaka, który musi przejść drogę emocjonalnego rozwoju. Mimo najszczerszych chęci, nie każdy szczeniak „nadaje się” do późniejszej pracy jako pies terapeuta. Dalszy proces po rozwoju emocjonalnym jak również wyszkolenia i włączenia do pracy jest bardzo czaso/praco chłonny. Z cech jakie śmiało można wymienić patrząc na Borę w pracy jest to rozumne posłuszeństwo, łagodność, cierpliwość, umiejętność wspomagania dziecka podczas zajęć, chęć do współpracy z dziećmi, bardzo wesołe usposobienie , tolerancje do dotyk przez osoby obce.

Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” od samego początku zależy na utrwaleniu i zrozumieniu pojęcia, że pies to nie tylko zwierzak, lecz najlepszy przyjaciel, który pomaga, rozumie i wspiera. Dbamy o pozytywną relację dziecko-pies. Później, przechodzimy do nauki codziennych czynności czesania, karmienia, zapinania obroży, smyczy czy też wyprowadzania psa na spacer. Doskonalenie czynności samoobsługowych, orientacji w schemacie ciała dziecka, czy też umiejętności rozróżniania kolorów, kierunków, to tylko nieliczne małe cele jakie sobie stawiamy na początku naszej przygody. Utrwalone i przećwiczone wielokrotnie czynności pozwalają na lepsze pojmowanie otaczającej ich rzeczywistości.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza