Celnicy zatrzymali papugę

Żywą papugę przewoził w osobowym mercedesie 60-letni obywatel Łotwy. Ponieważ była to papuga z gatunku zagrożonego wyginięciem, chronionego na mocy międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), funkcjonariusz celny przeprowadzający kontrolę poprosił podróżnego o przedstawienie dokumentów zezwalających na przewóz ptaka przez granicę. Niestety, mężczyzna takich dokumentów nie miał. 

Łotysz tłumaczył, że papuga należy do jego przyjaciółki, mieszkanki Kijowa. W związku z przeprowadzką, razem z innymi należącymi do kobiety rzeczami, przewoził ptaka do Rygi. Jak twierdził – nie wiedział, że na granicy powinien okazać zezwolenie wydane przez Ministra Środowiska.

Celnicy zatrzymali papugę, a wobec mężczyzny wszczęli postępowanie w związku z  naruszeniem ustawy o ochronie przyrody. 

Zatrzymana przez funkcjonariuszy papuga trafiła do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

***

Służba Celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwanej też Konwencją Waszyngtońską (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego obrotu, zarówno żywymi okazami, jak i wyrobami pochodnymi. Przewożenie bez zezwoleń, w przypadku Polski zgody Ministerstwa Środowiska, okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować ich konfiskatą, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza