“Razem dla serca”

Program już ruszył i potrwa do kwietnia 2016 roku.  To pierwsze, przeprowadzone na tak dużą skalę badania profilaktyczne  w naszym regionie. Powiat dostał na to ponad 1,7 mln zł z Ministerstwa Zdrowia.

– Z zakładanej do badania próby 8 tys. osób, chcemy wyłonić 2,5 tys. już do specjalistycznych badań profilaktycznych – precyzuje  dyrektor Wydziału Spraw Społecznych starostwa Marianna Tumiłowicz.

Choroby układu krążenia to drugi, najczęstszy powód śmiertelności na terenie powiatu. Pierwszy to przyczyny zewnętrzne np. wypadki.  Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystają  osoby w wieku od 40 do 60 lat. Jakie badania przejdą? Tzw. pakiet kardiologiczny, do tego RTG klatki piersiowej, EKG czy echokardiografię.  Gdy będzie potrzeba,, pielęgniarki przyjadą do domu uczestnika programu. 

Projekt starostwa to nie tylko badania. W planach są m.in. rodzinne pikniki zdrowia, imprezy biegowe, konferencje i szkolenia dla pielęgniarek i lekarzy na temat sytuacji zdrowotnej w powiecie. W sumie program „Razem dla serca” to koszt ponad 1,7 mln zł. Starostwo dostało pieniądze, dzięki temu, że stanęło do konkursu Ministerstwa Zdrowia.  – 85 proc. tej kwoty to   środki norweskie, 15 proc. pochodzi z budżetu państwa. Powiat nie dokłada ani złotówki –podkreśla dyrektor Tumiłowicz ze starostwa.

(etel) 


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza