Wieczór jubileuszowy Romana Kłosowskiego

„Małe jest wspaniałe – Romanowi Kłosowskiemu przyjaciele” – wieczór jubileuszowy pod takim tytułem odbędzie się 2 marca w Teatrze Kamienica. Impreza będzie poświęcona wybitnemu aktorowi teatralnemu i filmowemu, znanemu m.in. z ról w filmach: „Baza ludzi umarłych”, „Ewa chce spać”, „Rzeczpospolita babska” a telewizyjnej publiczności z serialu „Czterdziestolatek”.

Będzie to „Wieczór życzeń szczególnych”, podczas którego Romana Kłosowskiego odwiedzą jego przyjaciele – gwiazdy ekranu, sceny i estrady – dedykując mu okolicznościowe wiersze i piosenki. Wśród gości znajdą się m.in.: Emilia Krakowska, Irena Santor, Teresa Lipowska, Justyna Sieńczyłło, Emilian Kamiński, Czesław Majewski, Bohdan Łazuka oraz Henryk Talar. Benefis poprowadzi Laura Łącz, a imprezę wyreżyserował Emilian Kamiński. Koncert w finale ubarwi występ zespołu Śląsk.

Bilety (w cenie 45 zł normalny oraz 35 zł ulgowy dla studentów i seniorów) można nabyć w kasie Teatru Kamienica oraz na stronie bilety.teatrkamienica.pl

Wyjazd do Warszawy na ten spektakl organizuje Bialskie Centrum Kultury. Nastąpi on z Białej Podlaskiej o godz. 15 w dniu 2 marca. Chętni powinni zapisać się w Klubie Kultury „Scena” przy ul. Zygmunta Augusta 6. Koszt przejazdu, łącznie z biletem wstępu wynosi 85 zł. Szczegóły pod numerami telefonów: 83 341 64 18 lub 887 300 555. Początek spektaklu o godz. 19. 

Roman Jan Kłosowski urodził się 14 II 1929 r. w Białej Podlaskiej, jako syn Kazimierza (rzemieślnik – rymarz) i Franciszki z domu Lewickiej. Talent aktorski ujawnił już podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. J. I. Kraszewskiego. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. oraz Wydziału Reżyserii (1961-1966). Na deskach teatru zadebiutował w Szczecinie, w spektaklu „Szczęście Frania” Włodzimierza Perzyńskiego. Od 1955 roku grał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Na ekranie debiutował w 1953, zagrał epizod w filmie „Celuloza”, reż. Jerzego Kawalerowicza. W tym samym roku zadebiutował zarówno na scenie teatralnej, jak i przed kamerami.

Dla reżyserów był wymarzonym odtwórcą ról charakterystycznych. Największą popularność przyniosła mu kreacja postaci Maliniaka w serialu „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy (1974-76). Warto dodać, że główną rolę grał Andrzej Kopiczyński, urodzony w Międzyrzecu Podlaskim.

Przez długie lata związany był z warszawskim teatrami Dramatycznym i Ludowym. W długiej karierze artystycznej zagrał najważniejsze role teatralne: Hamleta, Ryszarda III, Szwejka, Horodniczego i Chlestiakowa. W latach 1976 – 1981 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego łódzkiego Teatru Powszechnego i przyczynił się do ożywienia repertuarowego tej sceny. 

Od 1981 pracował w Teatrze Syrena w Warszawie. Na emeryturze ciągle gra na scenie i na planie filmowym. W ostatnich latach współpracuje z Teatrem im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W 2013 r. odwiedził rodzinne miasto ze spektaklem „Beckett i moja 60-letnia praca artystyczna.”

Bogata jest jego filmografia, zagrał w 78 filmach, m.in.: w dwóch produkcjach A. Munka:

„Człowiek na torze” (1956) i „Eroica” (1957), „Ewa chce spać”, reż. T. Chmielewski

(1958), „Czterej pancerni i pies”, reż. K. Nałęcki (1970). W serialach TV: „Ojciec Mateusz”

(odc. 6 -2009), „Na dobre i na złe” (odc. 392 -2009), „Świat według Kiepskich” (2011).

Chętnie przyjeżdżał do swej szkoły, gdzie stawiał pierwsze aktorskie kroki. Spotkania w Białej Podlaskiej organizowało I LO i Koło Bialczan. W 2006 r. R. Kłosowski wystąpił, jako gość honorowy imprezy organizowanej przez ODK i Koło Bialczan „Majówka z Panem Bialczaninem”, przez tydzień trwała projekcja filmów, w których grał popularny

Bialczanin, w 2008 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. W 2013 r.

odwiedził rodzinne miasto ze spektaklem „Samuel Beckett”.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza