Wniosek stowarzyszenia otrzymał wysokie oceny i znalazł się na 3 miejscu, wśród niemal 70. wniosków z całej Polski.
Liczba osób z autyzmem wzrasta z roku na rok w zatrważającym tempie. Według danych Autism Europe z 2009r.- 0,6 % populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. Zaś wg danych podanych w czerwcu 2014 przez Parlamentarną Grupę d/s Autyzmu – autyzm dotyczy 1 dziecka na 68 urodzeń czyli ponad 1,4%. Nawet przy założeniu pewnego marginesu błędu – jest to ogromna grupa osób potrzebujących wsparcia.
Stowarzyszenie „Wspólny Świat”, dzięki dotacjom, zapewnia kompleksową opiekę tym osobom. Realizujemy to poprzez specjalistyczne przedszkole, szkołę i ośrodek dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz pokrewnymi zaburzeniami. Żeby dziecko korzystało ze specjalistycznych terapii w ramach wymienionych placówek, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności oraz zdiagnozowany autyzm lub zaburzenie pokrewne. Wczesne rozpoznanie autyzmu (przed ukończeniem 2 roku życia) pozwala na podjęcie działań leczniczych i terapeutycznych zwiększających szansę na poprawę funkcjonowania dziecka w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Tymczasem na naszym terenie zaburzenie to często rozpoznawane jest stosunkowo późno – pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia. Im później rozpocznie się terapię, tym szanse na poprawę funkcjonowania są mniejsze. – powiedziała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”.
Dyrektor Ośrodka Terapii, Pani Marta Łukowska-Almaszy dodała: Rodzice małego dziecka widząc, że rozwój dziecka odbiega od rozwoju rówieśników, szukają wyjaśnienia zwykle po omacku i intuicyjnie. Aby skrócić drogę od pierwszych wątpliwości rodziców do diagnozy, a następnie od diagnozy do właściwego wsparcia- utworzyliśmy punkt informacyjny, w którym specjaliści, na co dzień pracujący z dziećmi autystycznymi, udzielą porady na temat dalszego postępowania. Pomocy udzielać będą: psycholog, pedagog specjalny, logopeda, lekarz pediatra, lekarz psychiatra dziecięcy oraz pracownik punktu informacyjnego.
W punkcie informacyjnym możliwe będzie uzyskanie porad w zakresie:
– oceny somatycznego stanu zdrowia dziecka,
– wdrożenia leczenia chorób somatycznych,
– wprowadzenia diety,
– oceny psychicznego stanu zdrowia dziecka,
– uprawnień i świadczeń przysługujących dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom i opiekunom,
– porad pedagogiczno-psychologicznych,
– porad merytorycznych dotyczących autyzmu i pokrewnych zaburzeń rozwojowych.
Kto może korzystać z usług Punktu konsultacyjnego?
– każda rodzina, która ma dziecko z autyzmem,
– każda rodzina, która chce skonsultować swoje dziecko pod kątem ewentualnych zachowań autystycznych,
– osoby pracujące z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Punkt informacyjny, realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez PFRON (dotacja wyniosła 95% wartości projektu), rozpoczyna działalność od 1 marca 2015 r i działać będzie do końca bieżącego roku.
Z pracownikiem punktu informacyjnego można kontaktować się:
– telefon: 509 846 511,
– e-mail: sekretariat@wspolnyswiat.org,
– osobiście: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”, Biała Podlaska, ul. Pokoju 22.
Leave a Reply