Czy mieszkańcy Białej Podlaskiej zapłacą więcej za śmieci?

Projektem uchwały w tej sprawie rada zajmie się na najbliższej sesji w piątek.  Obowiązujące teraz stawki to: 8 zł za odpady niesegregowane i 5 zł za segregowane (miesięcznie). A co proponują radni? 9 zł za odpady segregowane oraz 20 zł za niesegregowane w przypadku mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i 12 zł w zabudowie wielorodzinnej. Pod projektem tej uchwały podpisali się radni: przewodniczący dwóch komisji, Marek Kuraś (PiS) oraz Robert Woźniak (PO). – Z wyliczeń finansowych wynika, że w ubiegłym roku od mieszkańców z tytułu opłat za „śmieci” wpłynęło ok. 3,6 mln zł. Aby pokryć wydatki całego systemu gospodarki odpadami, z budżetu miasta trzeba było dołożyć ok. 3 mln zł –precyzuje radny Marek Kuraś. W tym roku przewidywane koszty obsługi systemu rozkładają się podobnie. – Brakuje więc 3 mln zł. Dlatego komisje uznały, że należy podnieść stawki, aby zbilansować różnicę –tłumaczy Kuraś. Projekt uchwały wymusiła też nowelizacja ustawy „śmieciowej”, która weszła w życie 1 lutego tego roku.  Na jej podstawie, przestają m.in. obowiązywać zniżki dla rodzin wielodzietnych, ale nowelizacja ustawy daje inne furtki.  – Nasz projekt uchwały przewiduje m.in. 50 proc. ulgi w opłatach za gospodarkę odpadami dla osób najuboższych, z najniższymi dochodami – podkreśla radny PiS. 

Jednak nie wszystkim radnym propozycja podwyżek się podoba.  – Zagłosuję przeciwko. Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie zasługują na to, by opłaty „śmieciowe” były jednymi z najwyższych w kraju. Tym bardziej, ze kilkanaście miesięcy temu, to radni PO i PiS byli za tym, by opłaty były jak najniższe – zaznacza były wiceprezydent miasta, a obecnie radny Waldemar Godlewski (SLD). – Są inne wyjścia, np. poprawa ściągalności opłat – dodaje Godlewski.  Natomiast, radny Mariusz Michalczuk (AS Nasze Miasto Wspólne Dobro) przypuszcza, że projekt uchwały trafi pod ponowne obrady komisji. – Projekt budzi wiele kontrowersji, nie ma konsensusu w komisjach – przyznaje. – System trzeba zbilansować i dla dobra miasta tę sprawę należy uregulować. Ale jestem przeciwny tak wysokim podwyżkom – podkreśla.

Co na to władze miasta? – Biała Podlaska jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wielokrotnie mówił o tym prezydent Dariusz Stefaniuk. Dlatego przyjął politykę oszczędności. Jego poprzednik zostawił w budżecie 3,5 mln zł dziury w działce śmieciowej. Pochylili się nad tym bialscy radni i złożyli wniosek o podwyżki opłat za śmieci. Trzeba przyznać, że dotychczasowe stawki były jednymi z najniższych w Polsce. Rozmawiamy na ten temat z mieszkańcami i większość rozumie potrzebę zmiany uchwały. Jeżeli rada miasta zdecyduje o podwyżce, bialskie stawki nie będą wyższe od średniej krajowej – tak do sprawy odnosi się  rzecznik  prezydenta Michał Trantau.  Na podwyżkach jednak nie koniec. Urząd Miasta będzie też weryfikować „deklaracje śmieciowe”, by zwiększyć liczbę gospodarstw, które płacą za śmieci.  Obecnie, w deklaracjach brakuje ok. 10 tys. mieszkańców. Aby to zmienić, magistrat będzie współpracować z Wod-Kanem. – W przypadku potwierdzenia poboru wody, wszczynane będzie  postępowanie, które pomoże  ustalić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – tłumaczy Trantau.

(etel) 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza