"Karczeby" Adama Pańczuka

„Karczeby” to metaforyczna opowieść o ludziach, którzy żyją w nierozerwalnym związku z ziemią i naturą. Poddają się rytmom przyrody, swoje życie opierają na tradycji łączącej religijność z lokalnymi obrzędami i zabobonami. Zdjęcia wykonane zostały w konwencji realistyczno-surrealistycznej. Cykl „Karczeby” pokazujący mieszkańców wsi: Lubenka, Okczyn, Antonin, Korzeniówka i Sławatycze powstawał od 2005 do 2010 roku.

Ostatnim etapem było wydanie w 2013 roku książki fotograficznej „Karczeby” z tekstami Kazimierza Kusznierowa, reżysera teatru obrzędowego „Czeladońka” w Lubence. Książka „Karczeby” została uznana za najlepszą książką fotograficzną świata w 71 edycji amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International (2014). Rok wcześniej nominowana była w konkursie  the First Photobook of the Year organizowanym przez Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards. Projekt „Karczeby” wielokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce i za granicą, wyróżniony był w konkursach: Magnum Expression Award 2009 Grand Press Photo i Sony World Photography Award 2009.

Adam Pańczuk urodził się w 1978 r. w Białej Podlaskiej, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończył Akademię Ekonomiczną oraz fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W poszukiwaniu ciekawych tematów odbył podróże do Indii, Tajlandii, Kambodży, Pakistanu, Londynu. W 2005 powrócił na Podlasie by fotografować polską wieś. W 2007 r. był stypendystą Ministerstwa Kultury. Od 2010 należy do międzynarodowego stowarzyszenia Sputnik Photos. Jest wykładowcą w Akademii Fotografii w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. 

Wykonywał zdjęcia do takich czasopism, jak: „National Geographic”,” Newsweek”, „Polityka”, „Dziennik”, „Foto”, „Private Magazine”, „Gazeta Polska”, „Maleman” i in. Realizując swoje projekty pyta wprost o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Odpowiedź, jaką uzyskuje zamienia w metaforyczny obraz, bo o człowieku nie można opowiedzieć jednym zdaniem.

Wystawa czynna od 15 marca do 3 maja 2015

Więcej informacji: www.muzeumbiala.pl

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza