Noc Muzeów


Jak na pikinik przystało wszyscy zwiedzający tego dnia muzeum mogli zobaczyć jak wyglądała średniowieczna osada, czym zajmowali się i jak wyglądali  żyjący w tamtych czasach ludzie. W rekonstrukcji średniowiecza udział wzięła drużyna wojów nadwieprzańskich „Odyniec”. Ubrani w średnioiweczne szaty przedstawiciele grupy rekonstrukcji historycznej prezentowali takctwo, broń śreniowiecznego woja oraz kuchnię, której można było posmakować.

Poza zwykłym życiem ówczesnych ludzi, Bialczanie poznawali też historię i zwyczaje panujące w Polsce w tamtym okresie. Chętni mogli wziąć udział w turnieju rzutu oszczepem, a jeszcze inni na własne oczy zobaczyć, jak tworzy się papier czerpany.

Tego dnia wszystkie ekspozycje w bialskim muzeum były dostępne za darmo, nic więc dziwnego, że do zwiedzania muzeum było wielu chętnych. Mogliśmy zobaczyć wystawę „Śladami Cyryla i Metodego od Moraw do Chorwacji”, przy tej okazji zwiedzający dowiedzieli się wielu cieakwych informacji na temat Głagolicy, alfabetu stworzonego na potrzeby misji obu świętych. Po 20 Mieczysław Bienia opowiedział o kamiennych babach i innych tajemniczych kamieniach na ziemiach Południowego Podlasia.

Na zakończenie Nocy Muzeów odbył się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Kameralnego Chóru Młodzieżowego „Sacrum” działającego przy Katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Podobnie jak w ubiegłym roku Noc Muzeów w Białej przyciągnęła sporą rzeszę mieszkańców.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza