Promowali zdrowy tryb życia i aktywność

Celem działań jest promowanie zdrowego trybu życia i aktywności na świeżym powietrzu, prawidłowego odżywiania się, przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, promowanie aktywności wśród osób starszych, poznawanie innych kultur, rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji i zrozumienia dla różnorodności, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów oraz między starszym i młodszym pokoleniem.

Podczas międzynarodowej wymiany młodzież poznawała i brała udział w różnych grach, zabawach, rozgrywkach sportowych i integracyjnych na świeżym powietrzu, opowiadała o najchętniej uprawianych sportach w swoich krajach, prezentowała narodowe zwyczaje kulinarne, szukała najczęściej popełnianych obecnie błędów żywieniowych, uczestniczyła w spotkaniu ze specjalistami o chorobach cywilizacyjnych, opracowywała zdrowe menu, szukała sposobów zdrowego odżywiania się, brała udział w praktycznych warsztatach zdrowego odżywiania.

Uczestnikom projektu bardzo podobał się czas spędzony w stadninie koni w Janowie Podlaskim oraz zajęcia wytrzymałościowe i sprawnościowe w Serpelicach nad Bugiem: zjazd liną nad rzeką, ścianka wspinaczkowa i przeprawa rzeką Bug. Ciekawymi i pouczającymi zajęciami okazały się także spotkania i rozmowy z seniorami z lokalnej społeczności o spędzaniu wolnego czasu i aktywności sportowej dawniej i dziś, wieczorek międzykulturowy, podczas którego grupy z każdego kraju pokazały przygotowane wcześniej prezentacje, zaprezentowały tradycyjne utwory, piosenki, tańce, zaprosiły do degustacji tradycyjnych słodkich przysmaków. 

Ostatnie dni młodzież spędziła na przygotowaniu i przeprowadzeniu pikniku „dzień sportu”, który odbył się w przeddzień wyjazdu. Na piknik przybyli członkowie bialskich klubów seniora „Tysiąclatki” i „Złoty wiek”, wychowankowie i kadra Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Szachach, Janowie Podlaskim i Komarnie oraz społeczność i przedstawiciele lokalnych mediów. Piknik rozpoczął się od prezentacji dokonań i działań realizowanych podczas projektu, wrażeń uczestników wymiany i występu muzycznego młodzieży. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do degustacji zdrowych przekąsek i wzięcia udziału w przygotowanych zajęciach sportowych. Wszyscy goście, dzieci, młodzież i seniorzy  chętnie włączyli się do udziału w konkurencjach oraz zajęciach fitness, integrując się i spędzając czas w plenerze.

Młodzież podczas wspólnego pobytu aktywnie spędzała czas na świeżym powietrzu, poznawała kulturę innych krajów, nabywała nowe umiejętności, uczyła się dialogu międzypokoleniowego i aktywności na rzecz innych. Zajęcia miały charakter praktyczny i  zachęcały do aktywności, zmiany dotychczasowego trybu życia, autorefleksji na temat swojego zdrowia, dobrego samopoczucia, radzenia sobie ze stresem. Udział w międzynarodowej wymianie pobudził młodzież do wykazania własnej inicjatywy, aktywności, pozwolił uwierzyć w siebie, zachęcił do poznawania kultur innych krajów, do nauki języków obcych, do rozwijania swoich zainteresowań, pozwolił na zdobycie nowych kompetencji i umiejętności. Podczas realizacji projektu młodzież zobaczyła jakie możliwości daje spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jakie korzyści wynikają ze zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, rozwijała relacje międzypokoleniowe z lokalnym środowiskiem, zobaczyła, że warto być aktywnym i działać na rzecz i we współpracy z innymi.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza