Wyjątkowe kamienie zostały na granicy

Funkcjonariusze celni z komórki zwalczania przestępczości skontrolowali w Hrebennem ładę na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Samochodem podróżował 43-letni obywatel Ukrainy. Spod wykładziny oraz z deski rozdzielczej pojazdu celnicy wyjęli 10 pięknych brył bursztynu – w sumie 5 kg. 

Największy kamień ważył blisko 1,3 kg. Tak okazałe bursztyny na granicy trafiają się bardzo rzadko. Największa zatrzymana przez bialskich celników bryła bursztynu ważyła prawie 2 kg. W 2007 r. Służba Celna przekazała ją do kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk – do oddziału Muzeum Bursztynu.  

Z kolei największa jednorazowa przesyłka bursztynu zatrzymana na granicy w woj. lubelskim to 93,5 kg „żółtego kamienia” o wartości blisko 100 tys. złotych (zatrzymany w 2006 r. na przejściu w Dorohusku). Jantar ukryty był między zgłoszoną do odprawy celnej sklejką. Miał trafić do Niemiec i posłużyć jako materiał do wykończenia wnętrza domu.

Na przestrzeni ostatnich lat celnicy wyjmowali już bursztyn m.in. ze zbiorników paliwa (niejednokrotnie był on częściowo zatopiony w paliwie), z butli gazowych, butelek z piwem, gaśnic, kół zapasowych pojazdów, podłużnic, kanałów nawiewowych szyb, lodówek turystycznych czy dachów pociągów. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami bursztyn można legalnie wwieźć do Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem opłacenia należności przywozowych.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza