Bursztyn za pół miliona zamiast cukru?

Celnicy znaleźli bursztyn podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Polski. Ich uwagę zwróciła przekonstruowana część przestrzeni bagażowej pojazdu – i tam też ukryty był nielegalny towar. Różnej wielkości kamienie jantaru schowane były w 21 workach z napisem… cukier. W każdym worku znajdowało się 9 kg tej kopalnej żywicy – w sumie 189 kg. 

Kierowca autobusu nie przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że nie wie, skąd w luku bagażowym wziął się dodatkowy bagaż. Funkcjonariusze Służby Celnej wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe, zatrzymali też bursztyn oraz przerobiony na potrzeby przemytu autokar. 

To największa od kilkunastu lat jednorazowa przesyłka bursztynu ujawniona przez Służbę Celną na wschodnim odcinku granicy Unii Europejskiej. Dotychczas rekordową była przesyłka przejęta jeszcze w 2006 r., również na przejściu granicznym w Dorohusku. Wówczas celnicy zatrzymali jednorazowo 93,5 kg „żółtego kamienia”.

Nielegalny przywóz jantaru do Polski to straty skarbu państwa, ale też uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. I chociaż bursztyn można legalnie wwieźć do Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem opłacenia należności przywozowych, podróżni coraz częściej podejmują się prób jego przemytu. Na przestrzeni ostatnich lat celnicy znajdowali jantar m.in. w zbiornikach paliwa, butlach gazowych, butelkach z piwem, lodówkach turystycznych, gaśnicach, kołach zapasowych pojazdów, skrzynkach narzędziowych, kanałach nawiewowych szyb czy dachach pociągów. 

W tym roku celnicy z woj. lubelskiego udaremnili na przejściach granicznych z Ukrainą przemyt prawie pół tony bursztynu. Od stycznia 2014 r. do czerwca br. sprzedali 86 kg bursztynu za kwotę 263 tys. złotych.  

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza