Pielgrzymka na św. Górę Grabarkę


Na liturgię w jabłeczańskim sanktuarium i pobłogosławienie pielgrzymów przybył arcybiskup Abel, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Wspomniał, że za kilka dni w monasterach i świątyniach wschodniej Polski (m.in. Grabarka, Terespol, Biała Podlaska i Jabłeczna) będą przebywały relikwie świętego Spirydona. 

W pielgrzymce z Jabłecznej na św. Górę Grabarkę idzie ponad 100 osób. Przeważają młodzi ludzie związani z głównym organizatorem Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
Idą też starsi oraz goście nie tylko z całego województwa lubelskiego, a także z Białorusi i Ukrainy. Trasa wiedzie przez tereny nadbużańskie – Piszczac, Chotyłów Rokitno, Cieleśnicę, Janów Podlaski do Mielnika, gdzie pątników czeka przeprawa przez bród, gdyż jest zbyt płytko na kursowanie promu.

Po dotarciu na św. Górę Grabarkę pielgrzymi mają wkopać i poświęcić niesione przez siebie krzyże Następnie będą tam uczestniczyć w głównych obchodach święta Przemienienia Pańskiego. Dziewczęta i chłopców obowiązuje odpowiedni strój (zakryte ramiona i kolana; dziewczęta muszą mieć chustki i długie spódnice, a chłopcy długie spodnie).

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza