Świadomość spójności muzycznej

Muzyka w świadomości człowieka obecna jest od zawsze. Towarzyszy nam od dawien dawna i kojarzy się z wieloma sytuacjami, czy miejscami, do których mamy często ogromny sentyment. Odtwarzając kasetę, vinyl, czy płytę CD, lub nawet współczesny nośnik, jakim jest mp3, przenosimy się do krainy wyobraźni.

Artysta poprzez swoją pracę, próbuje nam przekazać, jak ważne w życiu są emocje. Niekoniecznie są one pozytywne. Często przenosimy się w świat pełen nostalgii, smutku i łez. Bywa czasem jednak tak, że muzyka, jedynie poprzez część instrumentalną, potrafi wywołać u nas ładunek emocji. W głowie pojawiają się obrazy, wspomnienia, do których mamy konkretny stosunek. W taki też sposób dochodzimy do tego, co artysta ma nam przekazać. Klimat utworu, musi współgrać z tym, co artysta ma nam przekazać w tekście. Jeżeli muzyk, chce opowiedzieć o swoich problemach, brzmienie powinno się odnosić do tego, co pisze. Wydaje się, że jest to czasem trudne do zrozumienia. Absolutnie jednak doskonałym przykładem jest album mistrza muzyki progresywnej, czyli Stevena Wilsona. Album “Fear Of A Blank Planet` (Lęk przed pustą planetą) opowiada o problemach nastolatków, zagubionych we współczesnym świecie. Uzależnienia to tylko jeden z problemów. Nie trzeba jednak długo zastanawiać się, w jakim tonie utrzymany jest cały album. To podróż poprzez niepokojące dźwięki, często mogące sprawiać wrażenie, jakby nadzieja na polepszenie zanikła. Jednak zależnie od warstwy lirycznej, utwór się zmienia. Mocniejsze akcenty przychodzą, gdy artysta chcę wyraźnie dać do zrozumienia jaki jest problem i czy warto go przemyśleć.

To jest właśnie punkt dyskusji. Jak wcześniej wspomniałem, muzyka wywołuje emocje, a zdecydowanie przemyślany udział instrumentów, pozwala na zabawę ze słuchaczem. Oczywiście są zespoły, które niekoniecznie potrafią przekazać w umiejętny sposób swoje przemyślenia. Przykładem jest chociażby utwór zespołu The Offspring “What Happened To You”? Utwór opowiadający o przyjacielu uzależnionym od narkotyków. Całość utrzymana jest raczej w radosnym tonie, klimatycznie zbliżonym do reagge. Totalnie odmienne wrażenia. Ważne jest, kiedy wszystko ze sobą współgra, wtedy można mówić o utworze absolutnym. Tak to już jest z muzyką. Jeśli ktoś mnie zapyta, co w muzyce jest najważniejsze, śmiało odpowiem, że klimat. Bo tak to już jest z muzyką. Jeśli całość utworu jest spójna i potrafi zaangażować słuchacza, czasem nie tylko do słuchania, ale i interpretowania, wtedy można mówić o spełnieniu artystycznym.

Zostawiam was więc z muzyką przedstawioną w powyższych przemyśleniach, byście mogli przekonać się, czy dla was też ważna jest spójność.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza