XII SPORTOWE MISTRZOSTWA EUROPY KONI ARABSKICH

„PIERWSZE KONIE ZA PŁOTY”

Wszystko zaczęło się 9 lat temu, kiedy na terenie stadniny powstała stylowa hala jeździecka z krytą ujeżdżalnią, pasująca do XIX wiecznych neogotyckich stajni zaprojektowanych przez Henryka Marconiego.  Od tego też roku rozpoczęto w Janowie organizację nieznanych do tej pory w Polsce zawodów jeździeckich dla koni arabskich czystej krwi. Zawody te miały stworzyć możliwość rywalizacji dla koni, może mniej typowych dla rasy arabskiej, ale posiadających predyspozycje do użytkowania wierzchowego.

Pierwsze zawody zorganizowane w 2006 roku miały nazwę „Jesienny Pokaz Koni”. W tamtym czasie sport jeździecki na koniach arabskich w Polsce nie był popularny. Do zorganizowania zawodów brakowało jeźdźców, dlatego podczas „Pokazów Jesiennych” odbywały się konkursy dla koni arabskich prezentowanych ,,w ręku”. Spośród konkursów pod siodłem odbyły się: prezentacja koni w zastępie (Clasic Pleasure) oraz konkursy kostiumowe: w strojach arabskich (Native Costume)                    i stworzona specjalnie na te pokazy konkurs w polskim stroju historycznym. W każdym następnym roku przybywały nowe konkurencje: ujeżdżenie, skoki. Początkowo w formie prezentacji umiejętności pojedynczych koni i jeźdźców, a w kolejnych latach już jako, nowe konkurencje dla koni arabskich.

ZAWODY MIĘDZYNARODOWE

Dobre wieści szybko się rozchodzą – i tak w 2013 roku w zawodach po raz pierwszy wzięli udział zagraniczni zawodnicy z Austrii. Tym samy były to pierwsze zawody międzynarodowe koni arabskich w Polsce. Organizatorzy byli bardzo wzruszeni tak szybko rozwijającą się ideą – arabskiego konia wierzchowego. Dzięki bardzo sprawnej organizacji zawodów i coraz liczniejszego udziału zawodników z kraju i zagranicy w 2014 roku  Europejska Organizacja Koni Arabskich (ECAHO – European Championships for Arabian Sport Horses) powierzyła Stadninie Koni Janów Podlaski organizację Mistrzostw Europy. Po bardzo pozytywnym oddźwięku pierwszych w Polsce Mistrzostw na prośbę przedstawicieli ECAHO , Stadnina Koni Janów Podlaski podjęła się trudu organizacji następnych już XII Sportowych Mistrzostw Europy Koni Arabskich także w bieżącym roku. Mistrzostwa Polski Koni Arabskich w tym roku przeniesiono do Stadniny Koni Michałów.

Zapraszamy do Janowa Podlaskiego w dniach 10-13 września 2015                                                  

na XII Sportowe Mistrzostwa Europy Koni Arabskich Czystej Krwi!


Wstęp wolny 

Organizatorzy

Stadnina Koni i Klub Jeździecki Janów Podlaski

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza