IV Bialski Festiwal Sękaczy

Sękacz to tradycyjne ciasto tatarskie popularne na terenach dawnych Kresów Wschodnich, w dzisiejszych czasach regionalna specjalność Podlasia.

            

Gotowy sękacz podobny jest do ściętego pnia drzewa. W wyniku polewania rożna kolejnymi warstwami ciasta w przekroju sękacza widoczne są grubsze warstwy jasnego ciasta przedzielone ciemnymi warstewkami ciasta spieczonego. Spływający w trakcie  pieczenia nadmiar ciasta tworzy zastygające sople, która w ostatecznym efekcie naśladują sęki.

              

Tradycja wypieku tych królewskich ciast w Polswce wywodzi się od czasów Królowej Bony/ przełom XV i XVI wieku/ która to sprowadziłą do Polski wiele owoców, warzyw i potraw. Później spotykane są adnotacje z czasów dobrej prosperity dworów magnackich i mieszczańskich , gdzie szczególnie w okolicy Świąt Wielkiej Nocy wypiekano te ciasta, prawdziwą ozdobę świątecznego stołu.

               

Pozornie wydawać by się mogło, iż upiec sękacza jest bardzo prosto, ale jest to nie lada sztuka wymagająca cierpliwości, odporności na wysoką temperaturę i wielu subtelnych tajników znanych wyłącznie najlepszym, które decydują o jakości i charakterystycznym smaku oraz wyglądzie efektu końcowego.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza