Policjanci ruchu drogowego apelują o ostrożność!

Wcześnie zapadający zmrok, ostre zachodzące, czy też wschodzące słońce, deszcz, częste mgły, a wkrótce pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie, to okoliczności, które powinny wzmóc naszą ostrożność na drogach. Policjanci będą podczas kontroli drogowych sprawdzać oświetlenie pojazdów i rowerów i egzekwować obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Te ostatnie przepisy obowiązują już od roku i osoby, które się do nich nie będą stosowały powinny się liczyć z surowymi sankcjami. 

Nie tylko piesi i rowerzyści powinni się liczyć ze szczególnym nadzorem ze strony policji. Funkcjonariusze coraz częściej korzystają z przepisów umożliwiających im zatrzymywanie praw jazdy kierowcom stwarzającym szczególne zagrożenie na drodze. Nie chodzi tu tylko o głośne ostatnio przepisy nakazujące obligatoryjne zatrzymanie uprawnień do kierowania kierowcom, którzy przekraczają o 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym. Takich kierowców od początku października na drogach powiatu bialskiego było już czterech. Jednak prawa jazdy stracili tez inni kierujący. 

Możliwość fakultatywnego zatrzymania prawa jazdy przewiduje art. 135 ust. 1 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią tego przepisu policjant może zatrzymać ten dokument także za rażące naruszenie innych przepisów o ruchu drogowym, tj spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, bądź niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu. 

W takich przypadkach funkcjonariusz odstępuje od postępowania mandatowego, zatrzymuje prawo jazdy i przesyła materiały do Sądu z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zatrzymanie uprawnień do kierowania (co może nastąpić na okres od 6 m-cy do 3 lat). 

W październiku mieliśmy już 3 przypadki skorzystania przez policjantów ruchu drogowego z tego przepisu. M.in. wczoraj policjanci zatrzymali prawa jazdy dwóm kierowcom (z Białej Podlaskiej i Siemiatycz), którzy wyprzedzając „na trzeciego” zmusili jadących z przeciwka kierowców do zjechania na pobocze drogi. Kierujący samochodem Audi mieszkaniec Siemiatycz miał sporego pecha, bo zepchnął w ten sposób nieoznakowany radiowóz bialskiej drogówki. 

Obok zachowań kierujących polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu, policjanci analizują również naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec pieszych, w szczególności w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Należy pamiętać, że kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa znajdującemu się na nim pieszemu. Ponadto kierującym pojazdami zabrania się wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, oraz omijania pojazdu który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Dopuszczając się tych wykroczeń kierujący powinien liczyć się z konsekwencjami w postaci zatrzymania uprawnień do kierowania na czas określony. 

Przypominamy, że w Białej Podlaskiej, w ciągu ostatniego tygodnia, kierujący samochodami osobowymi (trzeźwi) potrącili dwie osoby przechodzące przez przejście dla pieszych.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza