Potężna broń dla celników

Przedstawiciele Izby Celnej w Białej Podlaskiej dokonali właśnie formalnego odbioru wszystkich robót budowlanych w związku z realizowaną od października 2014 r. inwestycją. Na torowisku w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu powstała infrastruktura niezbędna do zainstalowania tam największego jak dotąd w Europie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów towarowych (powstał m.in. budynek obsługi, bunkier akceleratora, wybudowano wieże detektorów itp.).

Skaner swoim zasięgiem obejmie aż trzy tory i będzie skutecznym narzędziem do walki z przemytem na tym odcinku granicy Unii Europejskiej. Posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, a także skrytek czy dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych oraz kontenerów – bez konieczności ich otwierania.

Ostatni etap inwestycji, czyli instalację i uruchomienie skanera, zaplanowano na przyszły rok. Jej całościowy koszt wyniesie ponad 21 mln zł. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez Ministerstwo Finansów. 

Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację samego urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna jest firma Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o., która została wybrana w postępowaniu o zamówienie publiczne.

Powstający w Terespolu skaner będzie trzecim urządzeniem RTG do prześwietlania wagonów kolejowych działającym na wschodniej granicy Polski. Do tej pory podobne urządzenia zainstalowano na przejściach granicznych z Ukrainą w Hrubieszowie (woj. lubelskie) i w Medyce (woj. podkarpackie).

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza