Jak nie dać się internetowym oszustom?

Każdego dnia przeciętny Polak spędza ponad trzy godziny w Internecie. Robimy zakupy internetowo, płacimy za nie kartą kredytową, załatwiamy sprawy urzędowe, kontaktujemy się z bankiem. Z Raport Norton wynika, że w 2013 r. 6 milionów Polaków padło ofiarą cyberprzestępstwa, a najnowsze dane Komendy Głównej Policji pokazują, że liczba oszustw internetowych rośnie w zatrważającym tempie – z 2,5 tys. w 2014 r. do 4 tys. do września 2015 r. 

„Pomysłowość złodziei danych osobowych nie zna granic. Mogą podszyć się pod Twój bank, firmę szukającą pracowników albo sklep internetowy – czytamy na platformie edukacyjnej Nieskradzione.pl, która została uruchomiona przez Komendę Główną Policji we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej. Nieuważny internauta łatwo da się nabrać i udostępni oszustom wszystkie informacje, o które poproszą. Nie wszyscy oszuści są równie wyrafinowani – stosują złośliwe oprogramowanie, przekupują pracowników różnych instytucji lub po prostu kradną portfele i torebki. 

Skradzione dane osobowe oszuści internetowi wykorzystują np. do zaciągnięcia pożyczek przez Internet lub w firmie udzielającej „chwilówek”. 

„Spłata cudzego kredytu to najczęstszy problem ofiar cyberprzestępców. Okradziony o wszystkim dowiaduje się dopiero, gdy otrzyma wezwanie do zapłaty lub telefon z firmy windykacyjnej” –  podkreślają eksperci platformy edukacyjnej. 

Oszuści internetowi wykorzystują też dane skradzionych kart kredytowych do zrobienia zakupów przez Internet, czy na zapłatę noclegu w drogim hotelu. 

Aby uniknąć podobnych problemów, warto zachować czujność, gdy ktoś prosi o nasze dane osobowe, nie otwierać maili od nieznanych osób i nie odwiedzać podejrzanych stron. 

Biuro Informacji Kredytowej zaleca też m.in. wybieranie bezpiecznych sklepów internetowych, dokonywanie płatności wykorzystując certyfikowanych pośredników. Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie powinno podawać się loginu i hasła, używać różnych haseł dostępu i zmieniać je regularnie, nie zezwalać na zapamiętywanie hasła przez przeglądarkę, sprawdzać czy w adresie internetowym banku znajduje się fraza https, jeśli nie nie powinno się tam pozostawiać żadnych danych, wylogowywać się po zakończeniu transakcji oraz używać programów antywirusowych. 

Więcej o zasadach ochrony tożsamości i bezpieczeństwie w Internecie można przeczytać na portalu
www.nieskradzione.pl

źródłó: Kurier PAP

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza