Podróżna ukryła ikony, bo bała się kradzieży?

Na ikony funkcjonariusze Służby Celnej natrafili kontrolując pociąg relacji Moskwa – Warszawa – Budapeszt, który w piątek (18.12.) nad ranem przekraczał polsko-białoruską granicę w Terespolu. Obywatelka Rosji, mimo że miała taki obowiązek, nie zgłosiła religijnych malowideł do odprawy celnej. Funkcjonariusze znaleźli je dopiero w trakcie sprawdzania bagażu i przedziału, który zajmowała podróżna. Trzy obrazy schowane były w należącej do kobiety torbie, pozostałe piętnaście w leżącej na łóżku pościeli. 

Przyłapana na gorącym uczynku 77-latka tłumaczyła funkcjonariuszom, że ikony kupiła na jednym z moskiewskich bazarów, w cenie ok. 10, 20 dolarów za sztukę. Trzy obrazy, które przewoziła w rzeczach osobistych przeznaczone były dla wnucząt, reszta miała trafić na warszawski targ staroci do umówionego wcześniej kolekcjonera. Kobieta twierdziła, że ukrycie przedmiotów w pościeli miało je uchronić przed kradzieżą.

Zatrzymane ikony przedstawiają m.in. wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Matki Boskiej Kazańskiej, Jezusa i św. Mikołaja. Cześć z nich jest oprawiona w metalowe koszulki. Największy z obrazów sakralnych ma wymiary 52 x 71,5 cm. Ich wartość funkcjonariusze wstępnie wycenili na blisko 8 tys. zł. Na ocenę wartości historycznej ikon trzeba będzie poczekać. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej część z nich może pochodzić z XIX i początku XX wieku.  

W związku z przemytem Rosjance grozi kara grzywny, na poczet której celnicy zajęli 1,5 tys. zł. Podróżna straci również przemycane obrazy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej. 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza