1 procent pomoże dzieciom z autyzmem

Wspólny Świat od dziewięciu lat profesjonalnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Z terapii  i edukacji w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum, a także w Ośrodku Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych korzysta około sto pięćdziesiąt dzieci. Podopiecznych przybywa z każdym rokiem, dlatego Stowarzyszenie planuje budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

– Chcemy zapewnić kompleksową opiekę dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym osobom z autyzmem. Jest to konieczne ponieważ nasi podopieczni potrzebują kolejnych etapów edukacji, ale także dlatego, że wzrasta zachorowalność na zaburzenia ze spektrum autyzmu – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat.

Inwestycja, której koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł, jest priorytetem organizacji. – Nie boimy się wyzwań. W tym roku szkolnym uruchomiliśmy gimnazjum, które jest trzecią tego typu placówką w naszym kraju. Wierzę, że szkoła przysposabiająca do pracy oraz dom pomocy dla osób z autyzmem także powstanie w niedługim czasie – mówi Anna Chwałek.

Rodzice dzieci, które uczęszczają do placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspólny Świat, bardzo na to liczą. – To drugi dom naszych dzieci. Nie wyobrażam sobie, żeby po skończeniu gimnazjum mój syn został bez pomocy, bez jakiegokolwiek zajęcia. To właśnie aktywność, terapie, ale również kontakt z rówieśnikami, wychowawcami i terapeutami sprawia, że Adrian robi postępy – wyjaśnia Izabela Ciesielska-Semeniuk.

Jak mówi prezes Wspólnego Świata, wiele dzieci pod wpływem terapii jest w stanie samodzielnie funkcjonować, uczęszczać do szkół publicznych, ale znaczna część będzie potrzebowała profesjonalnego wsparcia do końca życia. – Sama jestem mamą Kuby, który ma autyzm i wiem, z jakimi obawami rodzice patrzą na przyszłość swoich dzieci. Zastanawiamy się nie tylko nad najbliższymi miesiącami czy latami, ale nad całym ich życiem – przyznaje Anna Chwałek. Dlatego za cel obrała sobie wybudowanie miejsca, w którym pomoc znajdą osoby z autyzmem w różnym wieku. – Aby rozpocząć pierwszy etap tej inwestycji, jesteśmy na etapie zbierania funduszy. Oprócz tych unijnych, które mam nadzieję uda się pozyskać, liczymy, że bialczanie przekażą Stowarzyszeniu Wspólny Świat 1 proc. podatku. To nic nie kosztuje, a nam pomoże zapewnić dobrą przyszłość wielu dzieciom – mówi Anna Chwałek. 

Aby pomóc w realizacji planów stowarzyszenia, można przekazać swój 1 proc. podatku, wpisując w zeznaniu podatkowym nazwę Wspólny Świat i numer KRS 0000275016.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza