Wspólny Świat od dziewięciu lat profesjonalnie pomaga dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Z terapii i edukacji w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum, a także w Ośrodku Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych korzysta około sto pięćdziesiąt dzieci. Podopiecznych przybywa z każdym rokiem, dlatego Stowarzyszenie planuje budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.
– Chcemy zapewnić kompleksową opiekę dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym osobom z autyzmem. Jest to konieczne ponieważ nasi podopieczni potrzebują kolejnych etapów edukacji, ale także dlatego, że wzrasta zachorowalność na zaburzenia ze spektrum autyzmu – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat.
Inwestycja, której koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł, jest priorytetem organizacji. – Nie boimy się wyzwań. W tym roku szkolnym uruchomiliśmy gimnazjum, które jest trzecią tego typu placówką w naszym kraju. Wierzę, że szkoła przysposabiająca do pracy oraz dom pomocy dla osób z autyzmem także powstanie w niedługim czasie – mówi Anna Chwałek.
Rodzice dzieci, które uczęszczają do placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspólny Świat, bardzo na to liczą. – To drugi dom naszych dzieci. Nie wyobrażam sobie, żeby po skończeniu gimnazjum mój syn został bez pomocy, bez jakiegokolwiek zajęcia. To właśnie aktywność, terapie, ale również kontakt z rówieśnikami, wychowawcami i terapeutami sprawia, że Adrian robi postępy – wyjaśnia Izabela Ciesielska-Semeniuk.
Jak mówi prezes Wspólnego Świata, wiele dzieci pod wpływem terapii jest w stanie samodzielnie funkcjonować, uczęszczać do szkół publicznych, ale znaczna część będzie potrzebowała profesjonalnego wsparcia do końca życia. – Sama jestem mamą Kuby, który ma autyzm i wiem, z jakimi obawami rodzice patrzą na przyszłość swoich dzieci. Zastanawiamy się nie tylko nad najbliższymi miesiącami czy latami, ale nad całym ich życiem – przyznaje Anna Chwałek. Dlatego za cel obrała sobie wybudowanie miejsca, w którym pomoc znajdą osoby z autyzmem w różnym wieku. – Aby rozpocząć pierwszy etap tej inwestycji, jesteśmy na etapie zbierania funduszy. Oprócz tych unijnych, które mam nadzieję uda się pozyskać, liczymy, że bialczanie przekażą Stowarzyszeniu Wspólny Świat 1 proc. podatku. To nic nie kosztuje, a nam pomoże zapewnić dobrą przyszłość wielu dzieciom – mówi Anna Chwałek.
Aby pomóc w realizacji planów stowarzyszenia, można przekazać swój 1 proc. podatku, wpisując w zeznaniu podatkowym nazwę Wspólny Świat i numer KRS 0000275016.
Leave a Reply