Pół tysiąca bialczan na obchodach


– O Żołnierzach Wyklętych powinniśmy pamiętać przez cały rok dlatego moim marzeniem jest edukowanie młodych bialczan w myśli nowoczesnego patriotyzmu, przypominanie o tych, o których historia zapomniała. Cieszę się że co roku coraz liczniej włączamy się w to wydarzenie – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.

Zanim uczestnicy obchodów pojawili się przy Zakładzie Karnym w parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej odprawiono uroczystą mszę za ojczyznę w intencji Żołnierzy Wyklętych ale także na pamiątkę 70. rocznicy powrotu pierwszych zwolnionych żołnierzy formacji niepodległościowych, przetrzymywanych w łagrach NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Hołd Sybirakom oddał prezydent Michał Litwiniuk, składając kwiaty przy tablicy wdzięczności mieszkańcom za przyjęcie powracających z obozów w latach 1946-1947, umieszczonej na parafii św. Anny.

Uroczystości przy bialskim Zakładzie Karnym odbyły się z udziałem kompanii honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, która uczciła pamięć poległych salwą honorową. Odczytano także symboliczny apel pamięci, a z racji honorowego patronatu prezydenta RP można było usłyszeć także list Andrzeja Dudy do wszystkich uczestników obchodów.

Akcent sportowy był zarazem odniesieniem do historycznych wydarzeń. Dystans 1963 m na którym pobiegło ok. 500 bialczan to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. W tym roku można było sprawdzić swoje siły również na dłuższym dystansie 5 km. Najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary. 

źródło: białapodlaska.pl

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza