FILM MOŻNA OBEJRZEĆ W CINEMA 3D OD 11.03 – NIEWINNE: RECENZJA FILMU ANNE FONTAINE

Francusko-Polski film “Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine, oparty na prawdziwych wydarzeniach jest propozycją obok której ciężko przejść obojętnie. Autorka znana z takich produkcji jak chociażby “Coco Chanel”, czy “Idealne Matki”, tym razem postanowiła zmierzyć się z dosyć kontrowersyjnym tematem.

Mathilda Beaulieu, młoda lekarka, która znalazła się w Polsce w związku z repatriacją obywateli Francji przez tamtejszy Czerwony Krzyż, znajduje się w trudnej sytuacji. W szpitalu zjawia się siostra ze zgromadzenia zakonnego, błagająca o pomoc w sprawie jednej z sióstr. Pomimo początkowej niechęci ze strony lekarki, ostatecznie zgadza się na pomoc. Nie jest jednak świadoma, z jak poważną sytuacją zmierzy się w klasztorze, z surowymi zasadami. Zakonnice padły ofiarą wielokrotnego gwałtu. Próbująca ukryć tajemnicę matką przełożona, z dozą niepewności zgadza się na pomoc z zewnątrz.

Cała opowieść przedstawiona jest w chłodny i surowy sposób. Minimalizm jest najbardziej adekwatnym opisem tego, co widzimy na ekranie. Nie uświadczymy w filmie zbyt wiele muzyki, która często podkreśla emocje. Cała podróż po klasztorze opiera się na spokojnych, stonowanych zdjęciach, które znakomicie odwzorowują okres powojenny.

Minimalizm dotyczy również trudnej sytuacji, z którą zmierzyły się zakonnice. Wcześniej wspomnianych kontrowersji nie uświadczymy w konkretnych sytuacjach. Dotyczą one raczej jedynie tematu, z którym zmierzyła się Fonatine. Przez większość czasu obserwujemy walkę pomiędzy religią z a zdrowym rozsądkiem i walką o życie. I jest to też najmocniejszy akcent produkcji.

Jednakże i tak bardzo delikatnie potraktowano kwestię wiary zakonnic. To, w jaki sposób na codzień żyją w klasztorze zostało pokazane z wielkim pietyzmem. Fontaine celowo nie pokazała chociażby scen gwałtu, by w ten sposób skupić się na bohaterkach i relacjach pomiędzy nimi.

I tym właśnie są “Niewinne” – historią zakonnic mierzących się z bolesnym doświadczeniem. Doświadczeniem, które ciężko przyjąć do wiadomości i które kłóci się z wiarą. Fontaine dotknęła ciężkiej tematyki z okresu powojennego, gdzie przecież wszystkie kobiety mogły się czuć zagrożone poprzez bestialskość armii czerwonej, które nawet po zakonczeniu działań wojennych czuła władzę.

Film miał swoją premierę podczas festiwalu “Sundance” i tam też produkcja zachwyciła krytyków. Nie można mieć lepszej rekomendacji.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza