Celnicy mają pełne ręce roboty

Komisyjne zniszczenie alkoholu celnicy przeprowadzili na początku kwietnia br. Blisko dwa tysiące litrów wysokoprocentowych płynów niewiadomego pochodzenia zamiast do nielegalnej dystrybucji trafiło do jednej z oczyszczalni ścieków. Na zlecenie bialskich celników i pod ich nadzorem wyspecjalizowana firma zniszczyła też kilkadziesiąt sztuk różnego rodzaju elementów samochodowych przerobionych przez przemytników na papierosowe skrytki. Były to głównie butle, zbiorniki paliwa, ale też tłumiki i maski silników. Wykorzystywane do przemytu elementy wyposażenia aut zostały mechanicznie uszkodzone w sposób, który uniemożliwia ich ponowne użycie. Ostatecznie ważące niemal tonę części zostaną sprzedane jako złom.

Niszczenie jest jedną z form postępowania z zatrzymanymi przez Służbę Celną towarami, podyktowaną głównie ochroną rynku (np. przed zalewem towarami podrabianymi) oraz dobrem konsumentów. Najczęściej utylizacji poddawane są wyroby tytoniowe. Funkcjonariusze codziennie konfiskują tysiące nielegalnych paczek papierosów i stąd są one towarem dominującym w magazynach urzędów celnych. Tylko w pierwszym kwartale 2016 r. na przemiał trafiło niemal pół miliona paczek papierosów ważących w sumie ponad 9 ton.  

Niszczeniu podlegają towary, które nie powinny trafić do odbiorców i być przez nich wykorzystywane chociażby ze względów bezpieczeństwa – o takim postępowaniu z zajętymi przez Służbę Celną towarami decydują sądy lub wynika to wprost z przepisów. Przykładowo, badania laboratoryjne przejętego przez celników alkoholu wielokrotnie wykazywały w jego składzie obecność odkażalników i innych groźnych dla zdrowia i życia substancji. Podobnie jest z zawierającymi szkodliwe substancje papierosami, kosmetykami, zabawkami, farmaceutykami czy pochodzącymi z nielegalnych źródeł środkami ochrony roślin.  Skład i pochodzenie tych ostatnich nie są do końca znane, przez co ich stosowanie może wyrządzić szkody w środowisku naturalnym.  

Towary, które nie stanowią zagrożenia dla konsumentów, trafiają do sprzedaży. Dzieje się tak chociażby z bursztynem lub zajętymi samochodami. W tym roku celnicy z bialskiej izby sprzedali blisko sto kilogramów jantaru i kilkadziesiąt aut odebranych przemytnikom. Ale wśród wystawionych na sprzedaż towarów znalazło się też m.in. ponad dwadzieścia kilogramów kryształu górskiego oraz ponad tona złomu. Kwota uzyskana ze sprzedaży tych przedmiotów sięgnęła w sumie blisko 600 tys. zł. 

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość niektóre z przechowywanych w magazynach przedmiotów Służba Celna nieodpłatnie przekazuje na potrzeby różnych instytucji. Zatrzymane na granicy ikony oraz inne zabytki kultury i sztuki wzbogaciły już niejedną muzealną kolekcję, a podrabiana odzież pozbawiona znaków towarowych trafiała do wychowanków domów dziecka lub domów opieki społecznej. 

Za nami pierwszy kwartał 2016 r. i proces czyszczenia magazynów dopiero nabiera rozpędu. Do rozstrzygnięcia spraw i w konsekwencji na likwidację czekają jeszcze tony nielegalnych papierosów i innych odebranych przemytnikom towarów. Dla funkcjonariuszy z Wydziału Likwidacji Towarów bialskiej izby celnej będzie to rok nie mniej pracowity od poprzednich. 

opracowanie: rzecznik prasowy

podkom. Marzena Siemieniuk


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza