Iga i Koks reprezentowały Polskę

W piątek (27.05.) ukraińska stolica stała się areną zmagań kynologicznych. Do Kijowa zjechali przewodnicy psów służbowych z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Polski. Turniej rozegrany został na terenie obiektów Uniwersytetu Narodowego Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.  

Polską Służbę Celną reprezentował funkcjonariusz z Izby Celnej w Białej Podlaskiej z owczarkiem niemieckim Igą – specjalistką od wykrywania wyrobów tytoniowych  oraz funkcjonariusz z Izby Celnej w Katowicach z labradorem Koksem – szkolonym w wykrywaniu narkotyków. Pieczę nad całą naszą drużyną sprawował instruktor szkolenia psów służbowych z Izby Celnej w Przemyślu. 

W zawodach wystartowało w sumie 21 psów służbowych asystujących funkcjonariuszom w ich codziennej pracy. Reprezentowana była cała paleta psich nosów – od owczarków niemieckich i belgijskich, po labradory, cocker spaniele a nawet jamniki.

Umiejętności czworonożnych pomocników poddane zostały próbie w trzech kategoriach, tj. wykrywanie materiałów wybuchowych, narkotyków oraz wyrobów tytoniowych. Rywalizacja obejmowała dwie konkurencje: przeszukanie bagażu oraz przeszukanie samochodu osobowego. W każdej z nich liczył się czas odnalezienia ukrytego ładunku. Dla bagażu były to 2 min, natomiast w przypadku auta czas na „wywąchanie” podejrzanej zawartości wynosił 5 min.

Pierwsze miejsce w kategorii wykrywania narkotyków zajęła reprezentacja białoruskiej Służby Celnej. Najlepsi w pozostałych dwóch kategoriach okazali się gospodarze. Bardzo dobrze spisali się też polscy celnicy, zajmując 4 miejsce w swoich kategoriach. 

Zarówno umiejętności służbowych czworonogów, jak też całe zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a organizatorzy dołożyli wszelkich starań by wszyscy zawodnicy wrócili do domów z jak najlepszymi wspomnieniami. 


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza