CHODŹ NA BROWARNĄ

Będzie to okazja do wspomnień, do powrotu do Białej Podlaskiej okresu dwudziestolecia międzywojennego, być może okazja do wzruszeń. To pokazanie historii młodych ludzi tuż przed wybuchem tragicznej w skutkach II wojny światowej – zachęca Mariusz Orzełowski, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury.

Przypomnijmy, że projekt BCK znalazł się wśród 30 najlepiej ocenionych w całym kraju i został adresowany do bialskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Jego celem było pobudzenie wyobraźni twórczej uczestników, podniesienie ich praktycznych kompetencji językowych oraz działania na rzecz integracji społecznej mieszkańców. Grupa młodych ludzi poznawała swoje miasto z lat międzywojennych oraz język ówczesnych rówieśników. Przewodnikami młodzieży byli bialscy regionaliści oraz osoby starsze, które z opowieści swoich rodziców i dziadków pamiętają miasto z tego okresu.

Uczniowie spotkali się także z seniorami, poznali losy społeczności bialskiej, a na podstawie nagranych wspomnień powstało widowisko teatralne, które zostanie zaprezentowane w przestrzeni miejskiej. W swoje role wcielą się sami uczestnicy projektu. Autorem scenariusza jest Radosław Plandowski, natomiast jego reżyserii podjął się lubelski aktor Jan Wawrzyniec Tuźnik, który przez trzy sezony pracował w supraskim Teatrze Wierszalin Piotra Tomaszuka. Obecnie aktywnie działa w lubelskim Centrum Kultury (Czytelnia Dramatu oraz Pracownia Sztuczka) jak również w Teatrze na Klepisku. Scenografię przygotowali artyści z Galerii Podlaskiej.

Bezpośrednio po spektaklu odbędzie się koncert grupy „Makabunda”, której repertuar stanowią głównie polskie tanga i foxtroty, powstałe w okresie międzywojennym. Podpisując się pod hasłem „ocalić od zapomnienia” grupa próbuje oddać piękno tych piosenek, jakże często zapomnianych, grając je w nowych, autorskich aranżacjach. Mamy więc szansę usłyszeć eksperymenty z nowoczesną stylistyką, a w tej oprawie piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów. 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza