Będzie to okazja do wspomnień, do powrotu do Białej Podlaskiej okresu dwudziestolecia międzywojennego, być może okazja do wzruszeń. To pokazanie historii młodych ludzi tuż przed wybuchem tragicznej w skutkach II wojny światowej – zachęca Mariusz Orzełowski, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury.
Przypomnijmy, że projekt BCK znalazł się wśród 30 najlepiej ocenionych w całym kraju i został adresowany do bialskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Jego celem było pobudzenie wyobraźni twórczej uczestników, podniesienie ich praktycznych kompetencji językowych oraz działania na rzecz integracji społecznej mieszkańców. Grupa młodych ludzi poznawała swoje miasto z lat międzywojennych oraz język ówczesnych rówieśników. Przewodnikami młodzieży byli bialscy regionaliści oraz osoby starsze, które z opowieści swoich rodziców i dziadków pamiętają miasto z tego okresu.
Uczniowie spotkali się także z seniorami, poznali losy społeczności bialskiej, a na podstawie nagranych wspomnień powstało widowisko teatralne, które zostanie zaprezentowane w przestrzeni miejskiej. W swoje role wcielą się sami uczestnicy projektu. Autorem scenariusza jest Radosław Plandowski, natomiast jego reżyserii podjął się lubelski aktor Jan Wawrzyniec Tuźnik, który przez trzy sezony pracował w supraskim Teatrze Wierszalin Piotra Tomaszuka. Obecnie aktywnie działa w lubelskim Centrum Kultury (Czytelnia Dramatu oraz Pracownia Sztuczka) jak również w Teatrze na Klepisku. Scenografię przygotowali artyści z Galerii Podlaskiej.
Bezpośrednio po spektaklu odbędzie się koncert grupy „Makabunda”, której repertuar stanowią głównie polskie tanga i foxtroty, powstałe w okresie międzywojennym. Podpisując się pod hasłem „ocalić od zapomnienia” grupa próbuje oddać piękno tych piosenek, jakże często zapomnianych, grając je w nowych, autorskich aranżacjach. Mamy więc szansę usłyszeć eksperymenty z nowoczesną stylistyką, a w tej oprawie piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów.
Leave a Reply