“Świat toruńskiego piernika”

Piernik to twarde ciemnobrązowe ciasto, w którego skład  wchodzi mieszanina mąki pszennej i żytniej, jaja ,karmelizowany cukier, miód oraz przede wszystkim przyprawy korzenne jak: pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż. 

Nazwa  wywodzi się więc od staropolskiego słowa „ pierny” , czyli   pieprzny.

Pierwszy cech piernikarzy powstał w Krakowie zwano ich wtedy kichlarzami (od niem. Kuchler) , ale to Toruń słynie dziś z wielowiekowej , bo sięgającej okresu  średniowiecza (k. XIV wieku) tradycji piernikarskiej. Tam wypieka się znane na całym świecie katarzynki.

Piernikarze zrzeszeni w cechu piekarzy, rozwinęli swoje  rzemiosło w XVII i XVIII wieku . Od XIX stulecia fabryki Gustava Wessego  i Hermanna Thomasa  produkowały je na skalę przemysłową.

Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 roku.

Wędrująca wystawa „Świat toruńskiego piernika” , której okrągłą 30 edycję świętujemy w naszym Muzeum, prezentuje tradycje toruńskiego piernikarstwa , dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Intencją  jej twórców było stworzenie bliźniaczej ekspozycji , której powstanie w 2008 roku miało nawiązywać do wystawy o tym samym tytule mieszczącej się w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika (odział Muzeum Okręgowego w Toruniu). 

Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana , drewniana koga , która nawiązuje do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku.

Jej wnętrze zaaranżowano na średniowieczny  kram i sklep kolonialny z przełomu XIX i XX wieku, które uzupełniono zabytkowymi kunsztownie rzeźbionym formami ze słynnej toruńskiej kolekcji przedstawiające m.in. damy i kawalerów w modnych strojach, postacie zwierząt, karety, ale przede wszystkim herb miasta , średniowieczne dzbany , nowożytne naczynia cynowe (kubki i kufle cechowe ), dawne formy do cukierków i piernikowe opakowania.  Dopełnieniem wystawy jest wnętrze XVI wiecznej piekarni oraz postaci piekarza, kupca, kramarki i sklepikarki w stylizowanych strojach . Nad całością unosi się zapach aromatycznych i egzotycznych przypraw .

W wyjątkowej atmosferze wystawy odbywać się będą warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.,


Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza