"PANNY SPRAWIEDLIWE" W STASZICU

Projekt Panny Sprawiedliwe to projekt edukacyjno-muzyczny współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.

 

Projekt ma za zadanie przybliżyć młodym ludziom temat Holocaustu i losy Polaków ratujących Żydów. Aktualne badania pokazują, że za ratowanie Żydów śmierć poniosło ponad tysiąc Polaków, co pokazuje na jaką skalę była to pomoc. W sposób szczególny chcemy uwzględnić rolę kobiet i dziewczyn stojących przed dylematem ratowania żydowskich braci i sióstr, narażając jednocześnie swoich bliskich na śmierć. Jest to kwestia szczególnie ważna, zwłaszcza teraz, gdy coraz powszechniej padają na zachodzie zarzuty o współodpowiedzialności narodu polskiego za tę zbrodnię. Dotarcie do młodzieży z ważnymi tematami dla polskiej historii gwarantuje budowanie nowego pokolenia ludzi ze świadomością prawdziwego patriotyzmu. Edukowanie młodych ludzi na poziomie kraju przyczyni się do przeciwdziałania nieprawdziwym stereotypom na temat zachowania Polaków wobec Żydów, oraz do przybliżenia historii wielu z tych, którzy narażali swoje życie. Tak wyedukowani młodzi ludzie będą najlepszym świadectwem polskiej historii w Europie i na Świecie. Projekt ma mieć formę atrakcyjną dla młodzieży: ciekawy wykład, otwarta dyskusja oraz różnogatunkowy koncert muzyczny, tak aby zainteresować tak ważnym tematem i pokazać, że taka forma przekazu historii skutecznie dociera do młodych osób i jest przez nich dobrze odbierana.

 

Spotkanie będzie miało dwie części. Wykład Grzegorza Górnego, autora książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą” (Rosikon Press, Warszawa 2013) oraz koncert projektu „Panny Sprawiedliwe”. Jest to autorski projekt muzyczny Darka Malejonka i zaproszonych artystek polskiej sceny muzycznej. Projekt ma już na koncie cztery płyty: „Morowe Panny” (wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego), „Panny Wyklęte”, „Panny Wyklęte/Wygnane Vol1” oraz „Panny Wyklęte/Wygnane Vol2.” (wyd. Fundacja Niepodległości). 

 

Poprzednie projekty, które dotarły do milionów Polaków w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości patriotycznej młodzieży i zapoczątkowały oddolny ruch społeczny wśród młodych ludzi. Na początku przyszłego planowana jest premiera najnowszej płyty, tym razem z udziałem Narodowego Centrum Kultury w roli wydawcy. 

 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza