Kręcimy już 25 lat

25. finał, czyli gramy już ćwierć wieku, wbrew wszystkiemu i dzięki hojności i dzięki temu, że ludzie, całe społeczeństwo, wszyscy mają w sobie dobro. To dobro jest ciągle przekazywane i  tworzy się takie koło, które musi być zamknięte. Stąd nasze zaangażowanie – podkreśla szef sztabu – dr Riad Haidar.

Każdy finał to licytacje, koncerty, mecze, widowiska teatralne, imprezy sportowe. Pieniądze na konto Orkiestry płyną z kraju i spoza jego granic. Płynął z ulic, po których z puszkami wędrują wolontariusze (dokładniej 120 tyś. wolontariuszy, a w naszym mieście i gminie jest ich ponad 430), ale płynął także za pośrednictwem internetu. 

Każdego roku w finałową niedzielę cały kraj ogarnia „serduszkowe szaleństwo”. Nie inaczej było i tym razem. Na podsumowania zebranych pieniędzy jeszcze przyjdzie pora, ale już teraz możemy powiedzieć, że mieszkańcy Białej nie zawiedli. Przed 19 na koncie sztabu w Białej Podlaskiej było grubo ponad 60 tysięcy złotych. 

– Ja jestem tylko opiekunem i jestem tutaj dla dzieci, to one przede wszystkim zbierają. Są niesamowite, aktywne, robią  naprawdę dobrą robotę, bardzo chętnie włączają się w wolontariat i myślę, że my właśnie po to tu jesteśmy. Przekazujemy pałeczkę dalej. Wcześniej ja byłam wolontariuszem, teraz dzieci świetnie się w to wpisują. Ja jestem z nich ogromnie dumna, a one mają z tego wielką radochę. Co warto podkreślić, spotykamy się z ogromną życzliwością, ludzie są bardzo hojni, a to nas dodatkowo napędza. Robimy to już kolejny rok i za każdym razem mamy coraz więcej chętnych dzieci – mówi Ewa Czyżewska, drużynowa 22. drużyny harcerskiej „Hermes” z Białej Podlaskiej.

Kwestował oczywiście szef sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej – dr Riad Haidar. Jak sam mówi był w wielu miejscach, poza szpitalem zbierał pieniądze również w Ciciborze i Piszczacu. W swojej puszcze zgromadził pokaźną kwotę – ponad tysiąc złotych. 

WOŚP każdego roku łączy Polaków, każdego roku wszyscy mamy jeden cel – zebrać jak najwięcej pieniędzy, aby udało się wyposażyć jak najwięcej oddziałów szpitalnych. To się udaje! Bialski szpital już kilkakrotnie był obdarowywany przez Orkiestrę. Znaczna część sprzętu (90%) na oddziale neonatologii została zakupiona właśnie przez WOŚP. Nic więc dziwnego, że oddział neonatologii nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Takie prezenty, czyli drogi i specjalistyczny sprzęt, są nie do przecenienia, bo to dzięki nim bialscy lekarze każdego dnia mogą skutecznie walczyć o życie i zdrowie wcześniaków, a także tych nieco starszych pacjentów i zapewnić godne warunki seniorom. Dodajmy, że geriatria w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym jest całkowicie wyposażona w sprzęt z WOŚP.

– Sprzęt, który jest w naszym posiadaniu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o leczenie noworodków, zapewnienie opieki pediatrycznej, a także godnych warunków dla seniorów. Przecież oddział geriatryczny jest całkowicie wyposażony przez Orkiestrę. Mam nadzieję, że tego sprzętu będziemy mieli ciągle więcej, z racji tego, że potrzeby rosną, a sprzęt musi być z czasem wymieniany. Orkiestra też bierze to pod uwagę. Bycie dobrym specjalistą to wspaniała rzecz, ale nie ma nic gorszego, jak nie ma się narzędzi do pracy. Specjalistów mamy najlepszych, a sprzęt już mamy i jeszcze dostaniemy   – mówi nam dr Riad Haidar ordynator oddziału neonatologii. 

Każdego roku z Orkiestrą grają nie tylko szpitale, w akcję angażują się wszelkie możliwe instytucje: policja, straż pożarna, banki, prywatni przedsiębiorcy, cała masa ludzi, którzy czują potrzebę podzielenia się tym co mają.

W Białej Podlaskiej współorganizatorem finału była między innymi Państwowa Straż Pożarna, która najpierw prezentowała się w Ciciborze Dużym, a potem na placu Wolności. Strażacy oraz druhowie z OSP Sidorki i OSP Żerocin rozstawili namiot, specjalnie zadymiony, aby każdy z nas wchodząc tam mógł zobaczyć, w jakich warunkach muszą pracować strażacy podczas pożaru. Można było również dokładnie obejrzeć wozy strażackie. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy natomiast, jak co roku, czuwała policja i straż miejska – na szczęście obyło się bez incydentów.

Były koncerty (Mocny Full, Mariall, Koniec listopada), pokazy ratownictwa przygotowane przez naszych strażaków, pokazy medyczne, pojawili się również członkowie Bialskiego Klubu MORSa, którzy wykąpali się w basenie, nad którym pieczę sprawowali druhowie OSP. W Ciciborze odbył się natomiast „Mecz gorących serc” – dyrektorzy instytucji gminnych przeciw urzędowi gminy i policja vs studenci PSW.

Na placu Wolności odbyła się również licytacja. Można było wylicytować m.in. książkę z autografem Magdy Gessler, zaproszenie na kolację do restauracji po „Kuchennych rewolucjach”, koszulki i inne gadżety WOŚP, obrazy, pluszowego misia, który szybko znalazł właściciela. Najcenniejszym darem na licytację jest serduszko WOŚP z 1996 roku przekazane przez Pol-kres. 

Choć w tym roku kilku współorganizatorów ubyło (z grania z Orkiestrą wycofali się m.in.: Poczta Polska, TVP czy kolej) pojawili się nowi! 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy emitowany jest na antenie TVN. W 25. finał włączyła się również Caritas. Przekazała na licytację lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Caritas Polska wydała również oświadczenie, w którym nawołuje do zaprzestania ataków na WOŚP i do wspierania tej organizacji. W oświadczeniu czytamy:

– Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji -.

Warto przy tej okazji dodać, że kreowany przez niektóre środowiska spór czy rywalizacja między WOŚP a Caritas jest sztucznym tworem. Działająca przy Caritas w Warszawie przychodnia Lekarze Nadziei również posiada sprzęt zakupiony przez Orkiestrę. 

25.finał Orkiestry zakończyło jak zwykle światełko do nieba, jak zwykle końcowe odliczanie miało miejsce pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jak co roku gra również w Sydney, Nowym Jorku, Tokio – na całym świecie. Graliśmy i my – mieszkańcy  Białej Podlaskiej i okolic (Terespol, Międzyrzec, Cicibór Duży).  

Organizatorami i patronami honorowymi 25. finału WOŚP w Białej Podlaskiej byli: Prezydent miasta Biała Podlaska, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna w Białej Podlaskiej, Ratownictwo Medyczne.

W ubiegłym roku WOŚP zebrała 72 696 501,53 PLN! Czy w tym roku udało się przebić tę kwotę?

– Nie gramy na rekordy! Każda złotówka to jest kolejna cegiełka w budowie lepszego jutra dla noworodków, dla dzieci i później dla seniorów. Co najważniejsze, dziś pogoda nam dopisała, a to znaczy, że GÓRA też gra z nami! – podsumowuje szef sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej – dr Haidar.


filmiki na fb z wydarzenia

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza