Konferencja ZGL o Programie Mieszkanie Plus

Program „Mieszkanie plus” to flagowy program obecnego rządu. Biała Podlaska jest jednym z pierwszych miast, w których ma on być realizowany. W związku z planowaną budową trzech nowych bloków przy ulicy Jana Kazimierza mnożą się pytania, którymi czy to telefonicznie, czy za pośrednictwem poczty elektronicznej, mieszkańcy zasypują ZGL i bialski magistrat. 

Najbardziej istotne jest to kiedy ruszy nabór wniosków o mieszkania w ramach rządowego programu i kto może liczyć na nowe lokum. Jak zapewnia prezes ZGL – Bernadeta Puczka – o wszystkim mieszkańcy zostaną odpowiednio wcześnie poinformowani. Kryteria przydziału najprawdopodobniej znane będą w połowie roku. Również wtedy ruszy nabór wniosków.

Jak się okazuje rządowy projekt spadł ZGL jak z nieba. Zarząd Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej miał w swoich zasobach działkę, właśnie przy ul. Jana Kazimierza, a także projekty budowlane. Zgodnie z ówczesnymi planami miały powstać 4 nowe bloki. Udało się jednak wybudować tylko jeden.

 

– Sytuacja finansowa ZGL była na tyle trudna, że nie było nas stać na kontynuację projektu naszych poprzedników. W związku z tym, kiedy tylko pojawiła się możliwość wykorzystania pieniędzy z rządowego programu „Mieszkanie plus” natychmiast złapaliśmy tę szansę i ta budowa w tym momencie ruszyła. Możliwości finansowe ZGL były ograniczone, więc nie pozostało nic innego jak skorzystać z tego programu – wyjaśnia prezes ZGL Bernadeta Puczka. 

Jak zapewnia prezes Puczka, ZGL w żaden sposób nie traci na „oddaniu” działki i projektu budowlanego wraz z pozwoleniami. Dlaczego? Bo nikt nikomu niczego nie oddaje. 

– Stworzyliśmy spółkę celową z udziałem ZGL w Białej Podlaskiej i BGK Nieruchomości. Wnosimy tam majątek, który ma pewną określoną wartość, został wyceniony przez niezależnych wykonawców. Mówimy tutaj o działce, projekcie budowanym i pozwoleniach na budowę. To nie jest oddanie, to jest nasz udział w tej inwestycji i gdyby się kiedyś tak zdarzyło, że będziemy wychodzili z tej spółki to wychodzimy z konkretnym majątkiem, a mianowicie z wybudowanymi mieszkaniami, których z własnych środków nie bylibyśmy w stanie wybudować – zapewnia Bernadeta Puczka.

Podczas piątkowej konferencji prezes ZGL próbowała również wyjaśnić jak będzie wyglądała kwestia opłat za mieszkanie wynajmowane w ramach programu „Mieszkanie plus”.

Koszt wynajęcia lokalu w ramach rządowego programu, który to lokal nie będzie ani mieszkaniem komunalnym, ani socjalnym, będzie można porównywać do kwot, które w tej chwili obowiązują za wynajęcie mieszkania na wolnym rynku, gdzie najemca musi płacić czynsz i odstępne. Z informacji, które przekazała prezes Puczka koszt wynajęcia mieszkania w Białej waha się od 700 do nawet 1500 złotych. Mieszkania w ramach programu „Mieszkanie plus” będą więc tańsze i przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup własnego lokum, ponieważ ich dochody są zbyt niskie, aby otrzymać kredyt hipoteczny, ale z drugiej strony zbyt wysokie, aby przysługiwało im mieszkanie socjalne. Ważne jest, że osoby, które będą wynajmowały mieszkanie z rządowego programu, będą również miały prawo do jego odkupienia. 

W tej chwili przy ulicy Jana Kazimierza roboty idą pełną parą. Ruszyły prace przygotowawcze, prace ziemne, plac został ogrodzony, nie ma żadnych opóźnień, wszystko idzie zgodnie z planem, jak podkreśla Arkadiusz Mateńko, pracownik ZGL i jednocześnie członek trzyosobowego zarządu spółki celowej, która odpowiada za całą inwestycję – wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramami, pogoda jest jaka jest, zakres prac musi się ograniczać do tego, co w tej chwili można robić. 

Jak zapewnił rzecznik prezydenta miasta – Michał Trantau – spółka celowa działa transparentnie, w skład zarządu oprócz pana Arkadiusza Mateńko weszło jeszcze dwóch przedstawicieli BGK Nieruchomości, żaden z panów nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia. Nie jest to tworzenie sztucznych stanowisk i wypłacanie sobie pensji, jest to działalność w ramach pracy w BGK Nieruchomości czy w ZGL -. 

Nowe bloki z rządowego programu zostaną oddane do użytku na początku 2018 roku.  

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza