Debata o samorządach i nie tylko

Choć na początku poniedziałkowej (27.02.) debaty głos zabierali głównie organizatorzy spotkania, to po wystąpieniu wójta gm. Terespol – Krzysztofa Iwaniuka, dyskusja rozgorzała na prawie dwie godziny.

–  Samorząd, jak mało co po roku 1989, udał nam się i to było niekwestionowane – mówił na początku swojego wystąpienia, Krzysztof Iwaniuk.

Iwaniuk jednocześnie podkreślał, że jego zdaniem dwukadencyjność samorządów, którą proponuje obecna władza, to zamach na owe samorządy. Włodarz gminy  Terespol jednocześnie podkreślał, że społeczny samorząd trzeba stabilizować, ponieważ jest najbliżej nas-mieszkańców, bo jak mówił Iwaniuk – najpierw się mieszka w gminie, potem w powiecie, potem w regionie, a potem dopiero w naszej dużej ojczyźnie -. 

Wójt Terespola zapewniał również, że Polska ma najbardziej niepartyjny samorząd spośród krajów europejskich. W tym kontekście, już kolejny raz, pojawiły się pytania pod adresem prezydenta Litwiniuka, m. in. dlaczego bialska PO trwa w koalicji z PiS (oczywiście  w radzie miasta) oraz o to, czy sam prezydent Litwiniuk nie czuje się pomijany w magistracie i w podejmowanych decyzjach.

– Jaką wiarygodność mam, jeżeli mówię o kadencjach, a dzisiaj tworzę koalicję z Prawem i Sprawiedliwością? – pytał Paweł Siłakiewicz z Nowoczesnej.

– Nie mamy absolutnie żadnego problemu, jeżeli chodzi o ponadpartyjną współpracę z jakimkolwiek partnerem w kwestiach samorządowych w naszym mieście. Dziś realizujemy zadania powierzone miastu, w trudnym czasie, przypomnę o zadłużeniu budżetu, z prezydentem z PiS, ale też z radą w jej szerokim przekroju. Nasze powołanie wśród mieszkańców i naszą konsekwentną postawę społeczno-polityczną realizujemy, np. biorąc udział, jak nam się to zdarzyło dwie niedziele temu, w akcji  organizowanej przez ZNP. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę, która będzie służyć mieszkańcom – zakończył Litwiniuk. 

Na pytanie, czy prezydent nie czuje się pomijany – Marcin Litwiniuk zdecydowanie zaprzeczył, dodając jednocześnie, że nie ma, ani on, ani nikt z PO w Białej Podlaskiej, problemu z tym, że włodarz miasta jest z Prawa i Sprawiedliwości. 

Na poniedziałkowej debacie obecny był również wieloletni prezydent miasta – Andrzej Czapski, który z przykrością przedstawił zebranym swoją niezbyt optymistyczną wizję naszego kraju. Były włodarz miasta przypomniał o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego, mediów i o flagowym programie rządu 500+, nazywając go „korupcją”, jednocześnie tłumacząc się z tego określenia. 

– Społeczeństwo niestety jest obojętne na sprawy Trybunału Konstytucyjnego, oświaty, bo kogo one dotyczą? Garstki nauczycieli z gimnazjów. Poza tym, trzeba to jasno powiedzieć, że problem nie tkwi w tym, czy szkoła będzie sześcioklasowa czy ośmioklasowa. Problem tkwi w podstawie programowej – grzmiał prezydent Czapski.

Jego zdaniem jedynym wydarzeniem, które faktycznie zmobilizowało do wspólnego działania, był czarny protest, organizowany przez kobiety i dla kobiet. Według Czapskiego nikt nie będzie brał udziału w protestach w obronie trybunału, bo ta sprawa, podobnie jak reforma oświaty, dotyczy nielicznych. 

– W sferze ekonomicznej i technologicznej bardzo szybko postępujemy na przód, natomiast zupełnie inaczej jest w sferze mentalnej. Z tego społeczeństwa wychodzi socjalistyczne myślenie.  500+ załatwiło sprawę – mówił w czasie debaty Andrzej Czapski. 

Nie zabrakło również pytań o projekt, który Biała złożyła na odnawialne źródła energii i który niestety, mówiąc kolokwialnie – przepadł. Marszałek Grabczuk wyjaśnił, że właściwie żadne z miast, które aplikowało, nie dostało pieniędzy, ponieważ w tychże miastach jest możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Takich rozwiązań nie ma natomiast w gminach i dlatego to przede wszystkim one mogą cieszyć się z milionów na OZE.

Podczas poniedziałkowej debaty pojawiły się również pytania o reformę oświaty i wygaszanie gimnazjów. Michał Litwiniuk uspokajał, że Biała Podlaska przejdzie przez te zmiany i nic strasznego się nie wydarzy. 

Korzystając z obecności prezydenta Biała Samorządowa kolejny już raz pytała o to, dlaczego Dariusz Stefaniuk nie chce udostępnić do publicznej wiadomości, treści umowy, którą podpisał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w sprawie programu Mieszkanie Plus. 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza