HISTORIE, KTÓRE PRZEZ LATA BYŁY ZAKŁAMANE – RANDO ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Marzec to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o bohaterskiej postawie Żołnierzy Wyklętych nazywanych także Niezłomnymi.
W całym kraju trwają uroczystości ku ich czci. Hołd bohaterom składa również Biała Podlaska.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w niedzielę (26.02). Najpierw w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta, a po niej wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali pod zakład karny, tam odczytany został apel pamięci, w którym przywołano Wyklętych z naszego rejonu, była salwa honorowa i składanie wieńców przez delegacje m.in. urzędu miasta, służb mundurowych, zakładu karnego, szkół i uczelni wyższych.

Kolejny raz, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej odbył się „Bieg tropem wilczym”. To wydarzenie właściwie na stałe wpisało się w obchody tego dnia.

Wszystko to odbyło się w niedzielę, ale dniem Żołnierzy Wyklętych jest 1 marca. W środę złożone zostały kwiaty, najpierw przed siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-56 przy ulicy Krótkiej, następnie kwiaty składano pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym, przy ulicy Prostej.

Kulminacyjnym i długo oczekiwanym  punktem obchodów dnia Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście, było oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą ronda  – ronda Żołnierzy Wyklętych.

– W Polsce ten dzień obchodzimy od sześciu lat. W związku z tym data otwarcia ronda, dodajmy, że znajdującego się przy alei Armii Krajowej, nie jest przypadkowa. W obchodach dnia Żołnierzy Wyklętych towarzyszy nam wyjątkowy gość – pan Piotr Jasiński, wnuk jednego z Niezłomnych, którzy działali na tym terenie. Był on żołnierzem 34. Pułku Piechoty, brał udział w II. wojnie światowej, a po jej zakończeniu przeszedł do tzw. drugiego podziemia i tak działał praktycznie do 1953 roku – mówi wiceprezydent miasta Adam Chodziński.

Adam Chodziński podkreślił również, że oddana do użytku w ubiegłym roku aleja Armii Krajowej z rondem Żołnierzy Wyklętych to jeden z pierwszych elementów infrastruktury, które obiecywał prezydent Dariusz Stefaniuk.

– Przypomnę, że aleja Armii Krajowej będzie łączyła centrum miasta z ogromnym w przyszłości osiedlem, na którym będzie mieszkało ponad 15 tysięcy mieszkańców naszego miasta – dodał Chodziński.

Uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda dokonali prezydent Adam Chodziński i Piotr Jasiński, wnuk jednego z Wyklętych. Dokonali tego w obecności dowódców i przedstawicieli służb mundurowych naszego miasta, duchowieństwa, klas mundurowych PSW, pocztów sztandarowych i mieszkańców Białej Podlaskiej.

Na koniec ks. Marian Daniluk odmówił krótką modlitwę i dokonał błogosławieństwa ronda Żołnierzy Wyklętych.

Pielęgnowanie pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest naszym – obecnych pokoleń – moralnym obowiązkiem. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni tym, którzy niejednokrotnie narażając się, walczyli o niepodległą ojczyznę. Przez lata milczano o nich i  ich bohaterskich czynach. Przez lata ich ciała spoczywały i niektóre nadal spoczywają, w bezimiennych i zapomnianych grobach. Ta sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Coraz odważniej mówi się o Wyklętych, coraz więcej o nich wiemy, już nie są anonimowymi żołnierzami, jakich wielu. Teraz są bohaterami.

– Myślę, że mój ojciec, mój dziadek chcieliby, żeby tak to w końcu wyglądało, że mówi się o Wyklętych otwarcie. Mam nadzieję, że będziemy pamiętać i szanować te tradycje, te wartości, o które walczyli nasi ojcowie. Mój dziadek (Władysław Jasiński –przyp. red.) po wojnie nie złożył broni, walczył z sowietami w tzw. drugim podziemiu, ukrywał się aż do śmierci. Zmarł pod przybranym  nazwiskiem, bo ciągle był w konspiracji. W związku z jego działalnością represjonowana była cała rodzina, mój ojciec też odbył wyrok. Cena za tę walkę to po prostu złamane życie – mówił, wspominając swojego dziadka Władysława Jasińskiego – wnuk Piotr Jasiński.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza