Pierwsza to „CHOPINIADA” koncert w wykonaniu uczniów pianistów szkoły. Zagrają uczniowie z pierwszego stopnia i drugiego. Natomiast w drugiej części wystąpi Mariusz Drzewicki, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego. Obecnie posiada stopień doktora habilitowanego i pełni funkcję Kierownika Katedry Fortepianu w macierzystej uczelni.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u tak wybitnych pianistów, jak Wiktor Mierżanow i Rudolf Buchbinder. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, Yamaha Music Fundation of Europe i Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik Zürich. W 1995 roku brał udział w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Mariusz Drzewicki od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Austria, Szwecja, Łotwa, Wielka Brytania). Występował na wielu festiwalach, m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Polnische Tage in Darmstadt, Dniach Kultury Polskiej w Tobolsku, Międzynarodowym Festiwalu im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie i wielu innych. Wielokrotnie koncertował w domu urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Współpracował z Narodowym Baletem Łotewskim w produkcji przedstawienia baletowego opartego na muzyce Fryderyka Chopina, którą wykonywał również w ramach współpracy z Teatrem „Sabat” Małgorzaty Potockiej.
Od wielu lat występuje ze skrzypkiem Łukaszem Błaszczykiem, wykonując muzykę kameralną. Wspólnie dokonali także prawykonania Concertina na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną Zdzisława Szostaka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją kompozytora. Pianista dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz telewizji holenderskiej i łotewskiej. Na rynku niemieckim ukazała się jego płyta z muzyką Fryderyka Chopina: CD (1999) W 2010 roku zrealizował płytę DVD z utworami Chopina. W 2012 wydał płytę CD z kompozycjami fortepianowymi Izaaka Albeniza.
Koncert odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w sali szkolnej.
Drugim wydarzeniem będzie recital młodego kontrabasisty Mateusza Wadowskiego, absolwenta bialskiego ZSM. Na fortepianie będzie mu towarzyszył Cezary Karwowski.
Mateusz Wadowski urodzony 8 kwietnia 1998 roku w Białej Podlaskiej edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej w klasie fortepianu Ulany Buraczyńskiej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2011 roku. Obecnie uczeń klasy dyplomowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku w klasie kontrabasu Krzysztofa Sokołowskiego.
Młody artysta, od lat zafascynowany klasycznym oraz rozrywkowym repertuarem kontrabasowym, brał udział w wielu muzycznych festiwalach, kursach mistrzowskich, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą, m.in. Sommerskolen på Halsnøy 2016, Valdres Sommersymfoni 2015, Winter Orchestra Workshop 2015 i 2016 oraz w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie (2014).
Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wspaniałych kontrabasistów i pedagogów, m.in. Thierry’ego Berbé, Miloslva Jelinka, Leszka Sokołowskiego, Adama Bogackiego, Jana Kotuli, Torbjørna Eide, Einara Bergema czy Szymona Guzowskiego.
Jest laureatem konkursów kontrabasowych. Najważniejsze z nich to: Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy w Starogardzie Gdańskim (I miejsce) w 2016r. , Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy CEA w Warszawie (wyróżnienie) w 2016r. , II Ogólnopolski Kokurs Kontrabasowy im. Tadeusza Pelczara w Warszawie (III miejsce) w 2015r. ,
IV Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu
(II miejsce) w 2015r.
Mateusz Wadowski jako wszechstronnie uzdolniony uczeń osiąga również sukcesy
w innych dziedzinach. Jest laureatem poetyckiego XIV Festiwalu Herbertowskiego –
– IV edycji ogólnopolskiej w Lublinie (III miejsce) w 2014 roku, a także XII EDYCJI konkursu Daf-Kenner Drehen einen Clip (I miejsce) w 2016r..
Jako młody kontrabasista poszerza horyzonty nie tylko w muzyce klasycznej ale
i rozrywkowej. Jest kontrabasistą i gitarzystą basowym w wielu zespołach jazzowych, m. in. Big Band UMFC w Białymstoku jak również Big Band ZSM w Białymstoku, z którym zdobył Nagrodę Specjalną w V Ogólnopolskim konkursie School & Jazz Festival w Lubaczowie w 2016r..
Swoje doświadczenie orkiestrowe zdobywa regularnie koncertując ze szkolną orkiestrą symfoniczną i kameralną. Aktualnie jest kontrabasistą w Warschauer Kammerphilharmonie z którą koncertuje w Niemczech i Austrii.
Cezary Karwowski – młody polski pianista (ur. 6.10.1998r.). Już we wczesnym dzieciństwie przejawiał zainteresowanie muzyką. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. S. Bacha w Grajewie – Filia
w Szczuczynie. Obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Swoje umiejętności pianistyczne kształci
pod kierunkiem wybitnego pianisty i pedagoga, profesora Roberta Marata. Doskonali się także w dziedzinie kameralistyki w klasie profesora Stefana Macieja Krassowskiego.
Cezary jest laureatem wielu nagród międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów zarówno jako solista, jak też w zespołach kameralnych.
Do najważniejszych należą:
- I miejsce w III Międzynarodowym Syberyjskim Konkursie Chopinowskim
w Tomsku (Rosja) oraz nagrody specjalne tj. nagroda za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina oraz nagroda Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie
(2016 r.); - I miejsce (w kategorii solista) i III miejsce (w kategorii duet fortepianowy)
w Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych „Premio Clivis”
w Rzymie (2015 r.); - I miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie
oraz nagrody specjalne tj. nagroda za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina oraz nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło w Żychlinie (2016 r.) - I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów „Chopin
pod Wawelem” w Krakowie (2016 r.) - I miejsce w XII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2016 r.);
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry
w Łodzi (2016 r.); - laureat (w kategorii trio klarnetowe i duet fortepianowy)
w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „SĄSKAMBIAI”
w Wilnie (2015 r.); - II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych „Grajmy Razem” w Zamościu (2015 r.);
- II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych „Grajmy Razem” w Zamościu (2014r.);
- II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej
dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Toruniu (2014 r.);
Swoje umiejętności pianistyczne i kameralne doskonalił na seminariach i kursach pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Maria Szwajger-Kułakowska, Piotr Banasik, Edward Wolanin, Jan Kadłubiski, Julian Gembalski, Kevin Kenner, Audun Kayser, Marcin Sikorski, Anna Górecka, Anna Jastrzębska-Quinn, Karol Radziwonowicz, Ludmiła Kasjanenko, Krystyna Wachowska.
Cezary w 2015r. w ramach projektu Polsko – Norweski Inkubator Muzyczny uczestniczył w warsztatach „European Early Music” (Oslo, Bergen – Norwegia).
Młody pianista aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach artystycznych. Uświetnia uroczystości, wydarzenia kulturalne na terenie miasta Białystok i w regionie.
Jego pasja muzyczna przekłada się także na inne instrumenty. Chętnie grywa
na klawesynie oraz na organach.
Cezary otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów (2015r.), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 r.), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego (2016 r.), a także jest stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.
Muzyka jest dla niego pasją, fascynacją i drogą do doskonalenia i rozwoju.
Leave a Reply