POWÓD: UTRATA ZAUFANIA – POLSKIE STADNINY POD DOBRĄ OPIEKĄ?

Zawirowań wokół trzech największych polskich stadnin koni ciąg dalszy. Sytuację ma uspokoić utworzenie Instytutu Konia Arabskiego. Tym samym stadniny w Janowie, Białce i Michałowie mają stracić status spółek skarbu państwa.
Powód: utrata zaufania

Zamieszanie wokół trzech największych polskich stadnin zaczęło się w lutym 2016 roku, a wywołały je dymisje dwóch wieloletnich prezesów: Marka Treli z Janowa i Jerzego Białoboka z Michałowa. Swoje stanowisko wówczas straciła również Anna Stojanowska – wieloletni inspektor Agencji Nieruchomości Rolnych i „twarz” słynnej na cały świat janowskiej aukcji Pride of Poland (którą Stojanowska co roku prowadziła).

Zmiany w polskich stadninach rozeszły się szerokim echem w całym świecie hodowców i miłośników koni czystej krwi. Zaczęły się spekulacje i szukanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego? Wobec tego, Agencja Nieruchomości Rolnych przedstawiła powód: utrata zaufania!
Chodziło między innymi o śmierć cenionej na całym świecie Pianissimy, która jak się później okazało padła na skutek skrętu jelit i trudno tu obwiniać kogokolwiek.

Znane stadniny. Mniej znane nazwiska
Po odwołaniu prezesów dwóch największych stadnin na ich stanowiskach zrobił się wakat. I tak stery w Janowie objął ekonomista Marek Skomorowski, a w Michałowie Anna Durmała, z wykształcenia zootechnik.
Marek Skomorowski nie zagrzał zbyt długo miejsca w fotelu prezesa, przede wszystkim z powodu śmierci dwóch klaczy Prerii i Amry (która należała do Shirley Watts). Sytuacji nie poprawiło również zamieszanie wokół najsłynniejszej aukcji „Pride of Poland”, podczas której wycofanych ze sprzedaży zostało aż 15 z 31 koni, a Emira licytowana była dwukrotnie.
Wiceprezes ANR – Karol Tylenda, który zajmował się organizacją aukcji, w wyniku tego zamieszania podał się do dymisji.

Instytut Konia Arabskiego
Sytuację wokół stadnin ma uspokoić Instytut Konia Arabskiego. Na początku ma on pełnić formę swego rodzaju organu doradczego, który będzie pracował nad rozwiązaniami dla trzech największych stadnin: w Janowie, Michałowie i Białce. Docelowo ma on się przekształcić w formalny instytut naukowo-badawczy, który przejmie nadzór, również finansowy, nad dotychczasowymi spółkami. Podkreślenia wymaga fakt, że trzy największe stadniny stracą wówczas status spółek Skarbu Państwa.
Data utworzenia instytutu ciągle nie jest znana, a wynika to z tego, że obecnie ministerstwo rolnictwa intensywnie pracuje nad połączeniem dwóch agencji rolnych.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza