“Pozytywnie regionalni”

Jak mówi nam Katarzyna Goździołko, wiceprezes Białej Pozytywki, zadanie edukowania dzieci i młodzieży, stowarzyszenie ma zapisane w statucie i konsekwentnie stara się je realizować. Warsztaty w Roskoszy, które odbywają się w pierwszym dniu wiosny, są do tego idealną sposobnością. 

– Jest to pierwsze spotkanie z cyklu „Pozytywnie regionalni”, w którym uczestniczy około 60 uczniów, podzielonych na cztery grupy. Na pierwszych warsztatach piekarsko-cukierniczych młodzież będzie wykonywała ciasteczka, rogaliki, bułeczki, to wszystko domowym sposobem. Mam nadzieję, że nauczą się czegoś przydatnego i od tej pory sami będą piec i gotować smacznie i zdrowo.

Druga grupa w tym czasie gościć będzie w warsztacie kołodzieja, tam będą wykonywali budki lęgowe dla ptaszków. Na naszych dzisiejszych zajęciach jest też pan, zafascynowany ornitologią, który opowie naszej młodzieży o ptakach, które występują na tym terenie.

Trzeci jest dziś warsztat tkacki. Jest to dla nas szczególnie ważne, bo na naszym terenie powstawały przepiękne stroje, ręczniki, narzuty, które służyły do użytku codziennego. Mamy, wywodzący się z tego regionu piękny wzór – perebor. Mamy się naprawdę czym chwalić, bo ten wzór już niedługo będzie wpisany na listę Światowego Dziedzictwa i Kultury UNESCO. To wszystko pokażemy dzieciom, pokażemy im to, co mamy wyjątkowego w naszym regionie. Dodatkowo, w tym warsztacie, skoro mamy pierwszy dzień wiosny,  zrobimy również marzanny, a później wszystkie spalimy w ognisku.

Ostatnimi będą zajęcia z doradztwa zawodowego, ponieważ mamy do czynienia z młodzieżą, która za chwilę będzie musiała wybierać sobie szkoły, być może te zajęcia pomogą im lepiej określić swoje predyspozycje, dzięki którym później będzie im łatwiej wybrać zawód lub profil – mówi koordynująca projekt Katarzyna Goździołko, wiceprezes stowarzyszenia Biała Pozytywka. 

Wtorkowe warsztaty są pierwszymi z cyklu, ale jak podkreślają organizatorzy, wiele w ich formie może się zmienić. Wszystko zależy od uczniów. Stowarzyszenie chce edukować, ale nie nudzić, zatem jeśli jakieś zajęcia nie będą cieszyły się zainteresowaniem, będzie to znakiem dla pań z Białej Pozytywki, że dla następnych uczestników należy coś zmienić. Jak podkreśla Katarzyna Goździołko – chcemy zaktywizować również inne szkoły, inne klasy-.

Choć w zorganizowanych w Roskoszy warsztatach młodzież odwiedziła tylko kilka dawnych pracowni, na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego jest ich znacznie więcej. 

– Pierwszą pracownią jest warsztat tkacki, później jest warsztat kowala, rymarza, kołodzieja, strzecharza, gonciarza, zduna, kamieniarza, piekarza, cukiernika i wędliniarza – wymienia Marcin Szydłowski z ECKiW OHP w Roskoszy. 

Zajęcia w Roskoszy zakończył wykład przygotowany przez Małgorzatę Nikolską, a także wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza