61 koni na liście Pride of Poland 2017. Przygotowania w toku.


Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim powoli przygotowuje się do największej, corocznej i przyciągającej kupców z całego świata, aukcji Pride of Poland.  Choć do poprzedniej wielu miało zastrzeżenia, prezes stadniny zapewnia, że wyciągnięto wnioski i XLVIII aukcja przebiegnie bez problemów.

Dni konia arabskiego w Janowie Podlaskim zaczną się 11 sierpnia i potrwają do 14. Najważniejszym dniem będzie bez wątpienia 13 sierpnia, kiedy to odbędzie się XLVIII aukcja Pride of Poland. W tym roku janowska stadnina obchodzić będzie również swoje dwustulecie. W związku z tym przygotowuje dla odwiedzających i gości nie lada atrakcje. Z jednej strony odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a z drugiej pierwszy, historyczny wyścig koni arabskich na torze w Janowie Podlaskim, a także liczne pokazy dla publiczności. To wszystko w niedzielę 13 sierpnia. Również tego dnia, inaczej niż zwykle, odbędzie się parada hodowlana. Wszystko po to, aby wspólnie świętować 200 lat stadniny i umożliwić jak największej liczbie osób zobaczenie tego, co w Janowie najcenniejsze – słynnych na cały świat koni czystej krwi arabskiej.

W tym roku na aukcję wystawionych zostało 61 koni, z czego 42 pochodzą ze stadnin państwowych, a 19 od prywatnych hodowców. Janów Podlaski na sprzedaż wytypował 19 koni: jednego ogiera i 18 klaczy. Jak mówi nam prezes stadniny, nie ma jeszcze podziału na aukcję główną i Summer Sale, ale prawdopodobnie na aukcję główną wystawionych zostanie 10 klaczy, a na letnią sprzedaż – 8.

– Jest taka tendencja do kupowania koni młodych, które potem można prezentować na różnego typu pokazach, w związku z tym, w tym roku właśnie takie przeważają. Przedstawiamy konie młode, ale już utytułowane, a także matki, które urodziły już źrebięta. Cała gama dla potencjalnych kupców – podkreśla Sławomir Pietrzak.

„Perełkami” czy gwiazdami aukcji, wystawionymi przez stadninę w Janowie Podlaskim będą z pewnością: Wołogda (córka ogiera Extern i klaczy Wanilia), poza tym klacz Anawera, która podobnie jak Wołogda urodziła w tym roku córkę. Bez wątpienia łakomym kąskiem dla potencjalnych kupców będzie Młodzieżowa Czempionka Polski – przepiękna Prunella.

Teraz rozpoczyna się czas przygotowań do aukcji. – Konie będą przygotowywane do aukcji zarówno pielęgnacyjnie, jak również poprzez trening, kiedy to będą uczone ustawiania czy prezentacji w ruchu. W pierwszych dniach maja konie będą fotografowane do katalogu aukcyjnego – mówi Anna Stefaniuk, główny specjalista do spraw hodowli koni w stadninie koni w Janowie Podlaskim.

Generalnym wykonawcą będą Międzynarodowe Targi Poznańskie. – Podpisana została już umowa z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, one rozpoczęły już działania marketingowe, strona Pride of Poland działa, natomiast katalogi dotyczące aukcji i Narodowego Pokazu Koni Arabskich będziemy tworzyć w maju, kiedy konie zgubią już zimową sierść, wszystko się zazieleni, będzie więc odpowiedni klimat i krajobraz do robienia chociażby zdjęć – mówi Sławomir Pietrzak, prezes Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim.

 

Nasz materiał w Panoramie Lubelskiej TVP

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza