W bagażu znajdą nawet igłę

Igły do akupunktury i preparaty medycyny chińskiej znaleźli w bagażu mongolskiego podróżnego funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola. 

Nielegalne medykamenty i akcesoria medyczne wpadły w ręce funkcjonariuszy podczas kontroli międzynarodowego pociągu relacji Brześć-Terespol. Prześwietlając urządzeniem RTG podręczne bagaże podróżnych w jednym z nich – należącym do 58-letniego obywatela Mongolii –  funkcjonariusze zauważyli podejrzane przedmioty. Okazało się, że mężczyzna ukrył w rzeczach osobistych 113 zbiorczych opakowań igieł do akupunktury, 25 pudełek z kaniulami dożylnymi, 33 opakowania z azjatyckimi lekami przeciwgrzybicznymi i urologicznymi oraz 25 pudełek zawierających szczepionki do włosów w ampułkach. Poproszony o wyjaśnienia 58-latek twierdził, że wszystko kupił w aptece w Mongolii i wiózł do Polski, gdzie mieszka, wyłącznie do osobistego użytku.

Przeciwko amatorowi medycyny azjatyckiej funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wszczęli postępowanie karne skarbowe, zatrzymując „podręczną” apteczkę wartą ponad 6 tys. zł. Podróżny wpłacił 400 zł na poczet grożącej mu kary grzywny.

Sprawę prowadzi Delegatura Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

***

Opisany przypadek przemytu nie jest na granicy czymś wyjątkowym. Kilka dni wcześniej (24.03) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska zatrzymali ponad pół setki opakowań z różnego rodzaju ziołowymi płynami i maściami leczniczymi, które wiozła w bagażu 51-letnia obywatelka Łotwy. Z kolei mundurowi z Hrebennego tego samego dnia (24.03.) przechwycili ponad 8 tys. tabletek na potencję.

Leki i farmaceutyki można przewozić przez granicę tylko na własne potrzeby lecznicze. Maksymalna ilość to pięć najmniejszych opakowań leku. Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym również narkotyków uśmierzających ból. 

Spora część zatrzymywanych na granicy farmaceutyków to medykamenty niedopuszczone do obrotu w Polsce. Często są to produkty nieznanego pochodzenia, a tym samym i nieznanego składu, mogące stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też życia człowieka. 

 

kom. Marzena Siemieniuk

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza