Dobre, bo nasze… Od 10 lat pomagają osobom z autyzmem. Mimo trudności mówią, że warto…

Jedni mówią o „całościowym zaburzeniu rozwoju”, inni o „innym sposobie funkcjonowania”, a tak naprawdę autyzm, bo o nim mowa jest poważnym problemem dotykającym znaczną liczbę dzieci. Stowarzyszenie Wspólny Świat od lat pomaga dzieciom i ich rodzicom, zapewniając im zarówno odpowiednią diagnostykę, jak i terapię. Zadaniem, a może raczej wyzwaniem, jakie ma przed sobą stowarzyszenie jest budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, gdzie pomoc otrzymywać będą już dorośli ludzie z autyzmem.

Po co nam centrum?

Jak podkreśla prezes stowarzyszenia Anna Chwałek, po 10 latach funkcjonowania Wspólny Świat naprawdę dobrze radzi sobie z pomocą najmłodszym. Stowarzyszenie prowadzi ośrodek terapii i diagnostyki, przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum dla dzieci z autyzmem. Stowarzyszenie prowadzi również ośrodek szkoleniowy, organizuje konferencje, współpracuje z zagranicą.  Jednak podopieczni dorastają, za chwilę „wyjdą” z systemu oświaty i zostaną pozostawieni sami sobie. Sytuacja będzie dramatyczna. Dlatego też Wspólny Świat chce wybudować Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. To inwestycja rozłożona nie dość, że na etapy, to jeszcze na lata, to inwestycja, która pochłonie ogromne pieniądze, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że nie będą to środki przysłowiowo wyrzucone w błoto. Wręcz przeciwnie. – Bardzo nas cieszy to, że coraz częściej dostrzegane są problemy dorosłych osób z autyzmem, bo gdy wychodzą one z sytemu edukacji nagle okazuje się, że trafiają w próżnię – mówi Anna Chwałek.

W piątek (31 marca) w siedzibie stowarzyszenia Wspólny Świat zainaugurowano obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Odbyło się to w obecności wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza.

Czego Wspólny Świat może oczekiwać od państwa?

– My mamy pomysły, my wiemy jak to rozwiązać. To czego potrzebujemy, to brakujące pieniądze na inwestycję, którą chcemy zrealizować. Kolejna kwestia to rozwiązania systemowe. Jako środowisko organizacji pozarządowych mamy wypracowane naprawdę różne modele pomocy dorosłym osobom z autyzmem. Pytanie, czy nasi politycy, w ogóle decydenci, zechcą skorzystać z tych wypracowanych modeli, czy też dalej będziemy tkwić w tym samym punkcie. Liczę na to, że dzisiejsza wizyta pana wiceministra uzmysłowi osobom podejmującym pewne decyzje, jaka jest waga problemu i być może ktoś zechce się przyjrzeć tym rozwiązaniom, które proponujemy. Chcę powiedzieć, że my jako środowisko, mamy przygotowane różne rozwiązania, jest tylko kwestia wyboru, które z nich mogą zostać zaakceptowane – mówi Anna Chwałek prezes stowarzyszenia.

Na co możemy liczyć?

Jak mówi Krzysztof Michałkiewicz sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, po reformie samorządowej zarówno funkcjonowanie takich ośrodków jak Wspólny Świat, jak również podejmowane przez nie inwestycje, należą do zadań właśnie samorządów. PFRON przekazuje środki do marszałków województw i do powiatów, z tych pieniędzy niejednokrotnie realizowane są inwestycje mające na celu podniesienie jakości rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

– Nie bezpośrednio przez nas, tylko poprzez marszałków realizowane są inwestycje służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Liczę na to, że marszałek województwa lubelskiego zauważy jak ważna i odpowiedzialna praca jest tutaj realizowana. Stowarzyszenie wykonuje bardzo ważną i potrzebną pracę. Dzieci autystyczne, dzieci ze spektrum autyzmu są grupą osób, które wymagają wsparcia, a jest bardzo mało miejsc, gdzie to wsparcie jest świadczone na miarę ich potrzeb. Patrząc na dzieci we Wspólnym Świecie widać, że są one zadowolone, że dobrze się tu czują, są dobrze zaopiekowane. To dla mnie wskaźnik, że miejsce, w którym jestem, jest dobrze prowadzone – mówił podczas piątkowej wizyty we Wspólnym Świecie Krzysztof Michałkiewicz.

O tym, że Wspólny Świat jest miejscem, w którym dzieci czują się naprawdę dobrze, świadczą nie tylko obserwacje wiceministra, ale przede wszystkim opinie podopiecznych i ich rodziców. Na dzieci autystyczne we Wspólnym Świecie czeka masa zajęć i atrakcji. Nauka języka angielskiego, matematyki czy dogoterapia. Na pytanie, jak jest w ośrodku nasza rozmówczyni Larysa Piętka odpowiada krótko – dobrze!

Ogrom pracy wkłady każdego dnia przez terapeutów w pomoc dzieciom z autyzmem doceniają również rodzice.

– Do szkoły mamy 40 kilometrów, ale przyjeżdżamy cały czas, bo dzieci poczyniły naprawdę duże postępy. Jeden z moich synów zanim trafił do ośrodka nic nie mówił, nie reagował na imię, nie można było się z nim porozumieć. Po pół roku we Wspólnym Świecie Miłosz zaczął mówić, zaczął reagować na imię, poprawę widać każdego dnia! Jestem bardzo zadowolona z terapii, z terapeutów, z klas. Moje dzieci nie nadają się do zwykłej szkoły, one nie czują niebezpieczeństw, nie patrzą czy jedzie samochód, czy może się coś stać. Dlatego też zależy mi na tym, aby powstawały szkoły przysposabiające do życia w społeczeństwie, usamodzielniające te moje dzieci. Teraz, kiedy pani Ania się tym zajęła, jestem już trochę spokojniejsza – mówi Marta Korszeń, mama dwóch chłopców (10 i 7 lat) chorujących na autyzm.

Praca z dziećmi autystycznymi wymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości, ale choć czasami naprawdę bywa bardzo trudno, terapeuci podkreślają, że dla uśmiechu podopiecznych i serdeczności okazywanych przez nich każdego dnia – warto!

– Terapie prowadzone w naszym ośrodku przynoszą efekty, a to dlatego, że są one prowadzone łącznie. Nie możemy powiedzieć, że jedna metoda terapii jest skuteczniejsza od drugiej. Pracujemy głównie metodą behawioralną. Nasza metoda polega na tym, że nagradzamy dzieci, stosujemy system motywacyjny oparty na nagrodach. Zamiany u naszych dzieci zachodzą w bardzo różnym czasie. Wszystko zależy od funkcjonowania dziecka i od tego, w jakim  wieku do nas trafia.  O jakich zmianach mówimy? O różnych. Od zmian na poziomie poznawczym, czyli na przykład od tego co dziecko osiąga przez naukę u nas, aż po zmiany w zachowaniu  – wyjaśnia Paulina Masłowska, terapeuta w ośrodku Wspólny Świat, prowadząca terapię między innymi z zakresu terapii pedagogicznej, arteterapii, muzykoterapii.

Zmiany w zachowaniu z pewnością można zauważyć pod wpływem zajęć AAC, które nieco upraszczając, polegają na tym, że dzieci ze stowarzyszenia odwiedzają różne miejsca publiczne, poznając tym samym środowisko i pozwalając innym na poznanie siebie. Podopieczni bialskiego stowarzyszenia wychodzą do pizzerii, piekarni, odwiedzają komendę Państwowej Straży Pożarnej, Policji, chodzą do supermarketów, biblioteki.

– Zajęcia te mają służyć temu, aby dzieci wiedziały jak mają się zachować w miejscach publicznych, jak mają się komunikować, bo mamy bardzo dużo dzieci, które są niewerbalne, komunikują się przy pomocy książki komunikacyjnej – wyjaśnia Paulina Masłowska.

Wiedza społeczeństwa na temat autyzmu ciągle jest niewystarczająca, stąd też liczne szkolenia, konferencje, czy może niekiedy bardziej dostępne – kampanie społeczne.

Nie bądź zielony w temacie autyzmu! W kwietniu bądź niebieski!

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. W Białej Podlaskiej obchody zainaugurowała wizyta Krzysztofa Michałkiewicza we Wspólnym Świecie, połączona ze zwiedzaniem placówki, spotkaniem z rodzicami oraz występem podopiecznych stowarzyszenia. Czy mieli tremę przed spotkaniem z wiceministrem? Pewnie nie, młodzi artyści mają na swoim koncie niemało  występów, ale i niemało sukcesów. Przypomnijmy choćby jeden z nich. Podczas XVI. Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Tucznej w kategorii “Osoby niepełnosprawne” najlepszym okazał się zespół Wspólny Świat ze stowarzyszenia Wspólny Świat w Białej Podlaskiej. Młodzi artyści do łez wzruszyli wówczas jurorkę Krystynę Szydłowską – aktorkę lubelskiego Teatru Kameralnego.

Jako, że kwiecień dopiero się zaczyna akcja „Nie bądź zielony w temacie autyzmu! W kwietniu bądź niebieski!” dopiero startuje. Przez cały kwiecień w sposób szczególny solidaryzujemy się z osobami chorującymi na autyzm. Możemy to zrobić na przykład zakładając coś niebieskiego. Potem wystarczy już tylko zrobić sobie zdjęcie i przesłać je na adres sekretariat@wspolnyswiat.org

W akcję włączyli się już samorządowcy, Caritas, przedszkolaki, bialski szpital ( w tym oddział Neonatologii im. WOŚP) i wiele, wiele innych osób.

W poniedziałek o 11 spotkajmy się wszyscy na placu Wolności, aby solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem, wypuścić do nieba niebieskie balony!

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza