Plac Wolności zmienił się w BŁĘKITNY PLAC. Do nieba poleciało 200 balonów!

tekst: Ola Majewska

video Zbyszek Maciejuk

Plac Wolności opanowany przez dzieci? Tak, to już nie po raz pierwszy podopieczni stowarzyszenia Wspólny Świat, a także ich rówieśnicy (głównie bialskie przedszkolaki) zebrali się w samym centrum miasta, aby wypuścić do nieba 200 niebieskich balonów. Wszystko w Międzynarodowym Miesiącu Wiedzy na Temat Autyzmu i na znak solidarności z osobami dotkniętymi tą właśnie chorobą. 

– Gest wypuszczenia balonów, jak i cała akcja jest mocno symboliczna, ale pozwalająca zwrócić uwagę na problemy środowiska osób autystycznych, na konieczność pomocy im właśnie. Wszyscy jesteśmy na niebiesko, bo niebieski jest kolorem symbolicznie przypisywanym właśnie do autyzmu. Oprócz koloru przez cały miesiąc towarzyszy nam również hasło „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski” – mówi Anna Chwałek – prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

Wydaje, że po prawie dziesięciu latach istnienia stowarzyszenia, w naszym mieście i okolicach liczba tych „zielonych” w temacie autyzmu znacznie się zmniejszyła. Prezes Anna Chwałek podkreśla, że naprawdę dużo się zmieniło, ale nadal zdarza się, że spotykamy się z pewnymi stereotypami. Jednym z powszechniejszych jest stereotyp genialnej osoby z autyzmem, zamkniętej w swoim świecie, odizolowanej. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna.

– Autyzm to nie tylko genialność, autyzm to dużo problemów, ale autyzm to też szansa na samodzielność przy dużym wsparciu terapeutycznym i wydaje mi się, że o tym warto mówić – dodaje pani prezes.

W poniedziałkowe przedpołudnie na bialskim placu wolności oprócz maluchów i podopiecznych stowarzyszenia pojawili się mieszkańcy Białej, a także władze miasta z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem i Michałem Litwiniukiem. Nie mogło oczywiście zabraknąć rodziców, którzy niezmiennie mówią jednym głosem: Wspólny Świat czyni cuda!

Ostatnio o swoich doświadczeniach ze stowarzyszeniem opowiedziała nam mama dwóch autystycznych chłopców – Marta Korszeń, a dziś właściwie to samo usłyszeliśmy od rodziców niespełna  czteroletniego podopiecznego Wspólnego Świata.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, przedszkole nam się podoba, a co najważniejsze nasz synek powoli zaczyna już mówić, gdy szedł do przedszkola miał zasób 20 słów, a teraz potrafi złożyć zdanie. To bardzo dobrze, że dzieci nie są tylko w przedszkolu, ale wychodzą, integrują się. My z naszym synem, zanim zaczął chodzić do przedszkola, nie wychodziliśmy praktycznie wcale, zachowywał się po prostu źle, więc zostawaliśmy w domu. Po pół roku zmiana jest ogromna – mówią Ewa i Andrzej Kossowscy.

Wspólny Świat od prawie 10 lat kompleksowo dba o dzieci z autyzmem oraz ich rodziny – od diagnozy, specjalistycznych terapii, aż po edukację swoich podopiecznych. Teraz przed stowarzyszeniem ogromne wyzwanie, czyli budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Choć pieniędzy ciągle jeszcze brakuje, chyba nikt nie ma wątpliwości, że ośrodek powstanie. On po prostu musi powstać!

W poniedziałek (03.04.) plac Wolności zmienił się w BŁĘKITNY PLAC, z którego do nieba poleciało 200 balonów!

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza