Bialscy studenci dzielą się tym, co mają W SOBIE najlepsze! A TY – jesteś już dawcą?

Szpik kostny to silnie ukrwiona tkanka, która u osób dorosłych znajduje się wewnątrz takich kości jak żebra, miednica, kręgi, kości czaszki czy mostek. Szpik kostny stanowi około 5% masy ciała. To tyle jeśli chodzi o definicje. Szpik to przede wszystkim najlepsze „lekarstwo” na wszelkie choroby układu krwionośnego, w tym te najgroźniejsze – nowotwory krwi. Lekarstwo, którym wszyscy możemy się podzielić, tak jak teraz robią to studenci bialskiej AWF.

Przez trzy dni, od 4 do 6 kwietnia w holu głównym bialskiej AWF od 10 do 16 za stolikami czekają studenci. Na co, a może raczej na kogo czekają? Na potencjalnych dawców szpiku!

Już drugi raz studenci AWF przyłączyli się do projektu Helpers’ Genration. Włącza się w niego znaczna liczba polskich uczelni. Chodzi o rejestrację potencjalnych dawców szpiku, spośród społeczności akademickiej. Oczywiście, nie tylko studenci mogą oddawać szpik! Może to zrobić każdy.

– Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji, rejestrujemy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych dla fundacji DKMS. Warto do nas dołączyć, rejestracja nic nie boli, a może kiedyś uratować komuś życie – podkreśla Ewa Maksymiuk.

O zainteresowaniu studentów niech powiedzą same liczby. Pierwszego dnia akcji zarejestrowało się 63 dawców, a w drugim dniu, tylko w nieco ponad godzinę, kolejnych 12. Ktoś powie, że w porównaniu z ilością osób studiujących czy pracujących na AWF to mało. Czy faktycznie? Niestety ciągle w naszym społeczeństwie istnieje niczym nieuzasadniona obawa przed wstąpieniem w szeregi dawców, czy to szpiku, czy też innych narządów.

Ewa Maksymiuk – lider akcji Studenckiej Fundacji DKMS, jak również towarzyszący jej koledzy, uspokajają – dla dawcy nie ma żadnego zagrożenia.

Aby zostać dawcą szpiku nie trzeba wiele. Jedyne warunki to: skończone 18 lat, waga nie niższa niż 50 kg, ale z drugiej strony – dawca nie może też mieć dużej nadwagi, a poza tym ogólny stan zdrowia określany jako dobry. Ważną kwestią jest też to, że rejestrując się w bazie dawców szpiku, wyrażamy jednocześnie zgodę na pobranie go dla osób na całym świecie, niezależnie od rasy, wyznania czy jakichś innych przekonań. Ważne jest też to, żeby mieć świadomość, że rejestrując się zgadzamy się przy okazji na dwie metody pobrania: z krwi obwodowej, a także z talerza kości biodrowej.

Najczęściej szpik pobierany jest właśnie z krwi obwodowej – tak jak przy zwykłym pobieraniu krwi.

Akcja na AWF trwa tylko do 6 kwietnia, ale jeśli z różnych przyczyn nie mogliście w tym czasie zjawić się na bialskiej uczelni, nic straconego! Już 23 kwietnia, podczas eventu „Aktywna mama”, organizowanego przez  stowarzyszenie Dbamy o Mamy, również będzie można się zarejestrować.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Jest największym ośrodkiem dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Misja fundacji? Znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepu krwiotwórczych krwinek.

Prawdopodobieństwo znalezienia właściwego, niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, dlatego też im więcej nas zarejestruje się w bazie, tym większe szanse na uratowanie chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Rejestracja w bazie jest całkowicie bezpłatna.

Ta akcja, jak i każda decyzja o rejestracji ma znaczenie! Podziel się tym, co masz W SOBIE najlepsze!

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza