Janów Podlaski tymczasową „stolicą” taekwon-do? Czemu nie?!

tekst: Ola Majewska

video: Zbigniew Maciejuk

 

Janów Podlaski tymczasową „stolicą” taekwon-do? Czemu nie?! W sobotę (08.04) w hali tamtejszego gimnazjum odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz II. turniej eliminacyjny  do mistrzostw Polski juniorów oraz juniorów młodszych. Poza licznym gronem uczestników i trenerów, na tym sportowym wydarzeniu pojawiło się wielu obserwatorów i kibiców.

Zawody rozpoczęły się przed południem. Najpierw na matach prezentowali się młodzicy (11-13 lat), dla których była to bez wątpienia najważniejsza impreza. Mówimy bowiem o Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Międzywojewódzkich, bo objęły one województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W tej chwili to najważniejsza impreza, bo jak mówi wiceprezes Polskiego Związku Taekwon-do – staramy się nie specjalizować dzieci na tym poziomie, stawiamy na ogólny rozwój, bo w przyszłości to właśnie daje lepsze efekty –.

To jednak nie jedyna impreza, która odbywała się w sobotę w Janowie. Niemalże równolegle rozgrywany był II. turniej eliminacyjny do mistrzostw Polski juniorów oraz juniorów młodszych – w dwóch grupach wiekowych. Pierwszy etap odbył się w Lublinie. Zawodnicy, którzy zdobyli najwięcej punktów po dwóch etapach awansowali na mistrzostwa Polski. Dotyczy to gimnazjalistów i uczniów szkół średnich.

– Taekwon-do w Polsce jest bardzo popularne, bo jesteśmy w pierwszej dziesiątce najchętniej uprawianych dyscyplin sportu. Mamy ponad 13,5 tysiąca licencjonowanych zawodników, „przegoniliśmy” wiele sportów uważanych za bardzo popularne, a także  olimpijskich, bo my ciągle jesteśmy dyscypliną nieolimpijską. Taekwon-do bardzo chętnie uprawiają dzieci, z czego 38% to dziewczynki, więc sport jest bardzo bezpieczny i nawet jak ktoś nie lubi walczyć, to może coś sobie wybrać, bo taekwon-do jest czwórbojem mamy np. układy, rozbicia, skoki. Nie trzeba od razu startować w zawodach, można to trenować jak samoobronę – mówi nam Tadeusz Łoboda – wiceprezes do spraw szkoleniowych Polskiego Związku Taekwon-do.

Czemu akurat Janów Podlaski? Odpowiedź wydaje się prosta. Jak wyjaśnia wiceprezes Polskiego Związku Taekwon-do – po pierwsze w Janowie mamy klub, a po drugie ma on coraz większe sukcesy, rozwija się, więc kolejnym etapem jest próba organizacji dużej imprezy czy pokazania społeczności lokalnej, ale także i władzom, że nie tak łatwo jest zdobyć medal, jak na turniej przyjeżdża ponad 300 zawodników – wyjaśnia wiceprezes.

Klub, o którym wspomniał prezes Łoboda, w Janowie jest i co najważniejsze notuje kolejne sukcesy. Po sobotnim turnieju, w którym reprezentowało go aż 26 zawodników, którzy zdobyli 15 medali na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Taekwon-do i zajęli 3. miejsce w klasyfikacji medalowej Juniorów, poza tym 9 zawodników UKS Hwa-Rang uzyskało kwalifikacje na Mistrzostwa Polski w Taekwon-do.

Doskonale również zaprezentował się bialski MKS ŻAK, który dzięki swoim zawodnikom (również z indywidualnymi sukcesami, m.in. : Zuzanna Kapela – złoto w walkach, brąz w układach, Gabriela Kapela – srebro w walkach, brąz w układach) znalazł się na I. miejscu w klasyfikacji medalowej Juniorów.

Końcowa klasyfikacja medalowa Młodzików:

  1. MKS „Lewart” AGS Lubartów
  2. RSCT Radzyń Podlaski
  3. LSKT Lublin

Końcowa klasyfikacja medalowa Juniorów Młodszych:

  1. MKS „Lewart” AGS Lubartów
  2. RSCT Radzyń Podlaski
  3. Rzeszowski Klub Taekwon-do

Końcowa klasyfikacja medalowa Juniorów:

  1. MKS „ŻAK” w Białej Podlaskiej
  2. Kraśnicka Akademia Taekwon-do
  3. UKS Hwa-Rang w Janowie Podlaskim

Najlepszym zawodnikiem juniorów został Adrian Mostowski z Białej Podlaskiej, a juniorką Martyna Zielnik z Radzynia Podlaskiego. W kategorii juniora młodszego Adam Bronisz i Ilona Kubera (oboje z Lubartowa).

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza