Cisza i oczekiwanie. Wielka Sobota i niezwykła noc Zmartwychwstania

Wielka Sobota, czyli przeddzień niedzieli wielkanocnej to w kościele katolickim wspomnienie najważniejszego wydarzenia w jego dziejach – Zmartwychwstania Chrystusa. To również czas odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych, święcenia wody, ognia i pokarmów. 

Poranki i przedpołudnia w Wielką Sobotę w całej Polsce wyglądają podobnie. Świątynie wypełnione wiernymi, którzy w ręku trzymają koszyczki. W nich zazwyczaj: jaja, chleb i inne pieczywo, wędlina, sól, baranek. Święcenie pokarmów jest tradycją, którą podtrzymujemy od wieków na pamiątkę baranka paschalnego, którego Jezus spożył z uczniami podczas ostatniej wieczerzy. Jak podkreślają kapłani, Wielkanoc jest wydarzeniem, które wszyscy przeżywamy we wspólnocie Kościoła, ale chcemy je również przeżywać w naszych domach, z bliskimi, dlatego każdego roku w Wielką Sobotę przynosimy pokarmy, które następnego dnia będziemy wspólnie spożywać w czasie uroczystego śniadania.

Od Wielkiego Piątku ukrzyżowany Jezus spoczywa w grobie. Tradycyjnie po wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej figura jest przenoszona do specjalnie przygotowanego grobu, a na podniesieniu ustawia się Najświętszy Sakrament. Przez całą sobotę, a potem nocą, aż do radosnego poranka zmartwychwstania wierni czuwają przy Panu. W niektórych bialskich kościołach wartę przy grobie Jezusa pełnią strażacy z jednostek ochotniczych, ponadto czuwa służba liturgiczna, działające przy poszczególnych parafiach duchowe formacje i sami wierni.

W przeddzień niedzieli wielkanocnej, podobnie jak w Wielki Piątek w kościele nie sprawuje się mszy świętej. Jest to czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstałego Chrystusa. Najważniejszym wydarzeniem Wielkiej Soboty jest Wigilia Paschalna. Poprzedza ją jednak poświęcenie wody i ognia, a także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie we wszystkich świątyniach wybrzmiewa radosne „Alleluja!”, oznajmiające, że Chrystus zmartwychwstał.

Dziś także grekokatolicy i prawosławni obchodzą Wielką Sobotę. Raz na kilka lat święta w obrządku wschodnim przypadają w tym samym czasie, co w łacińskim.

Podobnie jak w kościołach, w cerkwiach także przygotowywane są groby pańskie. Ich głównym elementem jest płaszczenica, czyli płótno przedstawiające umarłego Chrystusa.

Całun jest wystawiany już w Wielki Piątek wieczorem i od tego czasu staje się przedmiotem adoracji. W Wielką Sobotę odbywa się także święcenie pokarmów. Z kolei w czasie poprzedzającego je nabożeństwa, duchowni zmieniają szaty z czarnych na białe.

This slideshow requires JavaScript.

tekst i zdjęcia : Ola Majewska

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza