Dziś także grekokatolicy i prawosławni obchodzą Wielką Sobotę. W bialskiej cerkwii poświęcono pokarmy.

 

W tym roku Wielkanoc w Kościele wschodnim przypada w tym samym czasie, co u katolików. Dzieje się tak raz na jakiś czas, bo w obu obrządkach data tego święta wyliczana jest w nieco inny sposób. Dlatego często Wielkanoc w Cerkwi i innych obrządkach wschodnich przypada później, niż w Kościele katolickim, a różnica może wynosić nawet 5 tygodni. Podobnie jak u katolików, także w Kościele wschodnim w Wielką Sobotę święcone są pokarmy. Do poświęcenia wierni przynoszą m.in. jajka, sól, wędliny, chrzan.

W Wielką Sobotę wiernych wciąż obowiązuje ścisły post. – To jeszcze nie święto, to zaledwie niezbędne wprowadzenie, które zakończy się paschalną radością.Pierwszym posiłkiem bez postu będzie dla wiernych Kościołów wschodnich wielkanocne śniadanie. W niektórych rodzinach spożywane bywa wcześnie rano, po powrocie z nocnych uroczystości paschalnych. Prawosławną tradycją Wielkiej Soboty jest również odwiedzanie cmentarzy. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa odwiedzi tego dnia groby zmarłych metropolitów i duchownych spoczywających na cmentarzu wolskim w Warszawie. Dokładnych danych dotyczące liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest ok. 450-500 tys., z czego około połowy mieszka w północno-wschodniej Polsce.

Pulsmiasta.tv odwiedził z kamerą bialską prawosławną parafię p.w. świętych Cyryla i Metodego.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza