Domowy Szpital już działa. „To miejsce dające nadzieję…”

„Optymistyczna inwestycja” – tak niektórzy mówią o oddanym właśnie do użytku Domowym Szpitalu. Obiekt mieści się przy ulicy Spółdzielczej i nareszcie zaczyna działać. Na oficjalnym otwarciu Domowego Szpitala nie zabrakło przedstawicieli województwa, starostwa, miasta, NFZ, służb mundurowych i duchowieństwa. Jak powiedział biskup Kazimierz Gurda, to miejsce dające nadzieję…

Domowy Szpital, jak dobry film, jest dziełem wielu osób: personelu medycznego, pozostałych pracowników szpitala, architekta – Piotra Trojmiela, właścicieli biura projektowego ARCHDOM -Ryszarda Suchory i Henryka Dołęgowskiego, prezesa zarządu przedsiębiorstwa DOMBUD (wykonawca) – Jarosława Łepeckiego. Reżyserem tego jedynego w swoim rodzaju „filmu” był natomiast nie kto inny – tylko Dariusz Oleński – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Wszystkich przybyłych w czwartkowe (27.04) przedpołudnie na oficjalne otwarcie Domowego Szpitala, powitała Ewa Czeczelewska – pierwszy kierownik projektu DSz.

Listy z gratulacjami na ręce dyrektora bialskiego szpitala przesłali również: Konstanty Radziwiłł – minister zdrowia oraz Jurek Owsiak wraz z całą fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek, w swoim stylu, nie poprzestał jedynie na ciepłych słowach. Od Orkiestry Domowy Szpital już wkrótce otrzyma specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 2 milionów złotych.

Podczas uroczystości oficjalnego otwarcia Domowego Szpitala, pracownikom bialskiej placówki wręczone zostały odznaczenia państwowe. Dekoracji, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, dokonała Małgorzata Bogusz. Marszałek województwa lubelskiego – Sławomir Sosnowski wręczył natomiast okolicznościowe dyplomy dyrektorowi WSzS w Białej Podlaskiej, jak również samej placówce. Sosnowski podkreślił jednocześnie, że – Domowy Szpital jest efektem oszczędności i zaciskania pasa, za co zarządzającemu nim Dariuszowi Oleńskiemu i pracownikom należą się ogromne słowa uznania i szacunku.

– Nie byłoby Domowego Szpitala, gdyby nie ludzie, którzy pracowali przy jego tworzeniu, architekci, wykonawcy, personel. Nie byłoby go również gdyby nie ludzie, którzy zaufali nam i wydając stosowne decyzje, umożliwili nam stworzenie tego obiektu. A dlaczego właśnie „Domowy Szpital”? Bo pacjenci mają czuć tam atmosferę taką, jak w domu. Mają mieć tam prawdziwie domową opiekę. Z drugiej strony domowy dlatego, że chcemy naszą opieką objąć pacjentów w ich domach właśnie – mówił Dariusz Oleński.

Dla osób, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do powstania Domowego Szpitala, wręczone zostały pamiątkowe akwarele, których autorem jest Roman Pieńkowski – bialski artysta. Jedna z nich trafiła do marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego.

– Jestem przekonany, że Domowy Szpital to projekt trafiony i potrzebny. Jest on wynikiem ogromnego wyczucia potrzeby pacjentów. Do tego konieczne jest serce, umysł i umiejętność tworzenia wizji takiego czy innego projektu – mówił Sławomir Sosnowski.

Marszałek województwa lubelskiego nie przyjechał na otwarcie Domowego Szpitala „z pustymi rękami”. Prezentem na start dla nowej placówki jest zakup aparatu RTG za milion złotych, jak żartował sam marszałek – nie do końca wiem o czym mówię, ale jestem pewny, że szpital doskonale będzie potrafił ten sprzęt wykorzystać -.

Słowa podziwu i gratulacje płynęły w dniu otwarcia szerokim strumieniem. Nie brakowało upominków, kwiatów, serdeczności i szczerych gratulacji od władz samorządowych, NFZ, a także od kierowników innych szpitali.

Po oficjalnej części, która miała miejsce w WSzS przy ulicy Terebelskiej wszyscy zebrani udali się na ulicę Spółdzielczą, aby tam, w obecności duchowieństwa, a przede wszystkim biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy najpierw przeciąć wstęgę, wspólnie się modlić i poświęcić nowy obiekt, aby jak najlepiej posłużył tym wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują. Na koniec uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć wnętrza nowej placówki.

Domowy Szpital, czyli Dzienny Ośrodek Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej jest placówką, w której będą działać: zakład opiekuńczo-leczniczy, dzienny dom opieki medycznej, hospicjum dla dzieci i dorosłych, a także poradnia medycyny paliatywnej. Pomoc otrzymają również pacjenci, przebywający w domach.

W ramach opieki stacjonarnej przewidziano 74 łóżka dla pacjentów i 15 miejsc w ramach dziennej opieki.

Koszt budowy i wyposażenia Domowego Szpitala to 17 milionów złotych. 3 mln zł placówka zapłaciła ze środków własnych, na 11 mln złotych zaciągnięto kredyt inwestycyjny. Cały sprzęt, który znajdzie się w Domowym Szpitalu, czyli łóżka, materace, materace przeciwodleżynowe, aparatura medyczna i rehabilitacyjna to dary Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą one miały wartość około 2,5 mln zł. Co warte podkreślenia i na co zwrócił również uwagę marszałek Sosnowski – Domy Szpital to inwestycja tak pomyślana, że w żaden sposób nie obciążała budżetu samorządu.

Pierwsi pacjenci do domowego szpitala będą przyjmowani już wkrótce, bo od początku maja.

 

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza