W strukturach Nowoczesnej trwa małe trzęsienie ziemi. Kamila Gasiuk-Pihowicz na spotkaniu w BP

tekst: Ola Majewska

video: Zbigniew Maciejuk

Choć w strukturach Nowoczesnej trwa małe trzęsienie ziemi, to jej politycy nie ustają w działaniach i raz po raz spotykają się ze swoimi wyborcami i sympatykami. Tym razem zawitali do Białej, a ściślej rzecz ujmując zawitała do nas Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

Spotkanie odbyło się w środę (26.04) w hotelu Skala, a zorganizowała je bialska Nowoczesna. Już na wstępie Kamila Gasiuk-Pihowicz wspomniała o trudnej sytuacji, w jakiej teraz znalazła się jej partia. Zdaniem pani poseł, ten chwilowy kryzys może jednak przynieść pewne korzyści.

– Każda partia przeżywa takie chwile. My w teraz jesteśmy w takim trudnym momencie, ale to co jest najważniejsze to umiejętność przyjrzenia się sytuacji, zdiagnozowania jej, zdiagnozowania silnych i słabych stron. Wzmacniania tych silnych, niwelowania tych słabych. Nie chciałabym, aby rozmowy czy dyskusje o sytuacji, w której teraz znajduje się Nowoczesna były sprowadzane tylko do kwestii personalnych. Najważniejsze to co Nowoczesna ma do powiedzenia, co jest naszym programem, co mamy do powiedzenia o Polsce. Chcę, żebyśmy z tego trudnego momentu wyszli silniejsi – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Podczas spotkania w bialskiej Skali posłanka poruszyła tak naprawdę dwa tematy, które niezmiennie wzbudzają liczne kontrowersje, czyli program 500+ – konsekwentnie nazywany przez Gasiuk-Pihowicz „długiem 500+ na każde dziecko” oraz reforma emerytalna.

Jak przyznała posłanka Nowoczesnej, jej zdanie w kwestii 500+ zmieniało się, ale teraz z pełną odpowiedzialnością należy powiedzieć jedno – Polski nie stać na rozdawanie 500 zł długu na dzieci. To jest jak chwilówka, wysoko oprocentowana, za którą za chwilę przyjdzie nam zapłacić. Nie ma nic za darmo. Ten dług będziemy spłacać my i nasze dzieci, między innymi w podwyższonych podatkach – przekonywała Gasiuk-Pihowicz.

Program 500+ Nowoczesna nazywa niesprawiedliwym, przez to, że niejednokrotnie duże pieniądze trafiają nie do samotnej matki, ale do dobrze sytuowanych rodzin.

Nie zabrakło rzecz jasna tematu emerytur, który niezmiennie budzi ogromne emocje. Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz społeczeństwo nie ma wyboru, ale musi pracować jak najdłużej.

– Nie może być tak, że osoby w pełni zdolne do pracy albo pracujące na czarno, potem, z pełną świadomością korzystają z pieniędzy budżetowych, wpłaconych przez ludzi, którzy uczciwie je zarobili i zasili państwową kasę chociażby w postaci podatków – mówiła posłanka Nowoczesnej.

Podczas spotkania Kamila Gasiuk-Pihowicz wielokrotnie zwracała uwagę na niegospodarność ekipy rządzącej, mówiąc o niewłaściwym wydawaniu pieniędzy, które mogłyby przydać się pacjentom onkologicznym, którzy każdego dnia walczą o swoje być albo nie być, a bez milionów złotych – bezsensownie wydawanych, ta walka jest niezwykle trudna. Zdaniem posłanki Nowoczesnej pieniądze chociażby z programu 500+ mogłyby posłużyć do zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego, przez budowę chociażby elektrowni atomowej.

Program 500+, 13. emerytura, gdy w kasie ZUS pustka, obniżenie wieku emerytalnego – musimy przerwać tę przerażającą licytację na populizm – grzmiała Gasiuk-Pihowicz, podkreślając jednocześnie, że za obecnie podejmowane decyzje, zapłacą ci wszyscy, którzy dziś są na początku swojej zawodowej drogi. – Na politykę trzeba patrzeć w perspektywie przyszłych pokoleń, a nie przyszłych wyborów parlamentarnych. Taka właśnie jest Nowoczesna, mówiąca prawdę, nawet tę niepopularną – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

A co na to zgromadzeni w hotelu Skala uczestnicy spotkania? Wielu twierdziło, że argumenty, którymi posłużyła się posłanka Nowoczesnej do budowania swojego wystąpienia, mają służyć „przekonywaniu przekonanych”. Zdaniem niektórych partia kompletnie nie trafia do ludzi młodych i dobrze byłoby zastanowić się, w jaki sposób to naprawić…

Pytań było wiele. Jakich? Zapraszamy do obejrzenia materiału video ze spotkania

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza