„Biała bezpieczna”, czyli jak policja troszczy się o mieszkańców…

Bezpieczeństwo, zgodnie z definicją i potocznym rozumieniem tego pojęcia, przez długi czas było utożsamiane ze stanem gwarantującym pewność istnienia i przetrwania. Współcześnie taki pogląd jest kwestionowany jako zbyt wąski lub konserwatywny. W nowym ujęciu ma oznaczać nie tylko gwarancje nienaruszalnego przetrwania danego podmiotu, lecz także swobodny jego rozwój. To tyle jeśli chodzi o definicje. Bezpieczeństwo to przecież, a może przede wszystkim, stan pewnego komfortu psychicznego, brak obaw o nasze zdrowie i życie. Nad tym wszystkim czuwają odpowiednie służby. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy naszego miasta mogą czuć się naprawdę bezpiecznie…

Każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o śmierci poniesionej przez kogoś w wyniku wypadku samochodowego, o gangsterskich porachunkach, porwaniach, a także o zwykłych kradzieżach czy tym, co teraz stało się wręcz plagą – mówimy o narkotykach i innych środkach odurzających. Czy mieszkańcy naszego miasta, wracając z pracy do domu, biegając wieczorem  po parku, wychodząc na spacer z psem – mogą czuć się bezpiecznie? Wygląda na to, że tak. Czuwa nad tym bialska policja i jak pokazują dane, robi to naprawdę efektywnie.

Zagrożenie przestępczością – przestępstwa stwierdzone

W 2016 roku na terenie miasta i gminy Biała Podlaska stwierdzono 1276 przestępstw, jest ich o 20 mniej niż w roku wcześniejszym. Bialscy policjanci bez większych problemów radzą sobie z wykryciem przestępstw takich jak: rozbój i wymuszenia rozbójnicze (90,6%) czy bójka lub pobicie (88,6%). W 2016 roku bialscy funkcjonariusze wykryli ponad 81,5 % odnotowanych przestępstw. To wynik lepszy od ogólnego w całym województwie. Tam wynosi on 73%.

Niepokojące jest niestety to, że w stosunku do roku 2015 wzrosła liczba przestępstw związanych z narkotykami. Bialscy policjanci niezmiennie prowadzą jednak działania, które mają na celu zmniejszenie tej liczby.

– Prowadzone są działania  profilaktyczne (w tym na terenie szkół), gdzie poruszane są kwestie dotyczące m.in. odpowiedzialności prawnej nieletnich za posiadanie środków odurzających. W trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą promowane są również działania, kształtujące wśród dzieci i młodzieży postawy, chroniące  przed pojawieniem się zachowań ryzykownych. Przykładem może być organizowany już od wielu lat konkurs wiedzy prewencyjnej „Jestem Bezpieczny” – mówi nam rzecznik KMP w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Prewencja

O tym, że w mieście nie dzieje się źle świadczyć może liczba wezwań patroli prewencji w 2016 roku. Było ich wówczas 15 210 – chciałoby się powiedzieć „tylko”, bo dla porównania w roku 2014 nasi policjanci interweniowali aż 17 349 razy.

Co może cieszyć, w 2016 roku zdecydowanie spadła liczba interwencji domowych,  założono o 33 „Niebieskie karty” więcej i zatrzymano prawie 62% sprawców przemocy.  Z pewnością te wyniki mogą napawać optymizmem.

Bezpieczeństwo na drogach

Każdego roku na polskich drogach giną tysiące osób. Powodów jest wiele: brawura, nieuwaga, alkohol czy co gorsza narkotyki. W 2016 roku na drogach miasta i gminy Biała Podlaska zginęło 15 osób – to najmniej od 3 lat. W 95 wypadkach w ubiegłym roku, rannych zostało 105 osób. Niestety rok 2016 był rekordowym pod względem kolizji. Było ich aż 1518, dla porównania dwanaście miesięcy wcześniej było ich zaledwie 1292. W 2016 roku zatrzymano 112 nietrzeźwych kierowców. Dla porównania dodajmy, że w całym powiecie zatrzymano ich 308.

Liczba nietrzeźwych kierujących zarówno na terenie miasta i gminy, jak również powiatu, nie jest może zbyt duża, jednak zastanawiające jest to, że wielu kierowców wsiada za kółko, mając pełną świadomość, jakie kary grożą im za jazdę na podwójnym gazie. O czym mowa?

Sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu pójdzie na minimum dwa lata do więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających. Do 2017 roku minimalna kara za spowodowanie tego typu wypadku wynosiła zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można było zawiesić.

Niestety wciąż nie brakuje tych, których wysokie mandaty, możliwość odebrania prawa jazdy czy nawet pobyt w więzieniu nie zniechęcają. Nie ma dnia, żeby serwisy informacyjne nie podawały wiadomości o kierowcy z procentami.

Aplikacje mobilne – korzystasz?

Jak mówi nam Barbara Salczyńska-Pyrchla – kwestia bezpieczeństwa na terenie zarówno miasta, jak i powiatu jest naszym priorytetem. Warto tu wspomnieć o narzędziach, które w realny sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa obywateli: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, Moja Komenda, Dzielnicowy bliżej nas -.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie, sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

Głównym założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych.

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy mogą przekazywać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Obsługa map dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki.

W 2016 roku  w KMP w Białej Podlaskiej dokonano 569 zgłoszeń, z czego potwierdzonych zostało 184  (potwierdzalność na poziomie 32,3 %).  Zgłoszenia  dotyczyły głownie : nieprawidłowego parkowania (156 ), przekraczania dozwolonej prędkości (118 ) i  spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (117). 

Jeden komentarz dla “„Biała bezpieczna”, czyli jak policja troszczy się o mieszkańców…”

  1. Lipinski Julian

    Proszę o interwencję w sprawie szaleńczej jazdy motocyklem po ul.Terebelskie i ul. Budziszewskiej, Dosłownie pojawia się i znika.
    Sieje postrach wśród innych uczestników dróg i okolicznych mieszkańców.Zagraża wszystkim.
    Głównie jeździ w godzinach popołudniowych i w dni świąteczne.
    Julian Lipiński mieszkaniec Ośiedla “Amelin” tel. 601-363-911. Służę pomocą.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza