Mleko mamy, czyli produkt z najwyższej półki! Ile o nim wiemy? Mlekoteka w Rabarbarze

Mleko mamy zwykło się uznawać za „produkt z najwyższej półki”. Spożywany przez dzieci od pierwszych dni życia, pozytywnie wpływa na ich całe życie! Ile tak naprawdę o nim wiemy i z jakimi laktacyjnymi problemami muszą mierzyć się młode mamy? O tym wszystkim opowiada nam Aleksandra Karaś – dyplomowany Promotor Karmienia Piersią, właściciel firmy „Laktolandia”, członek Stowarzyszenia Dbamy o Mamy, wolontariusz Fundacji promocji Karmienia Piersią, wolontariusz Fundacji Bank Mleka Kobiecego, lokalna liderka Mlekoteki oraz lokalna organizatorka Akcji Mlekoteka.

Ola Majewska: Od jak dawna promuje Pani karmienie piersią i skąd się wzięła ta wyjątkowa pasja?

Aleksandra Karaś: Karmienie piersią oficjalnie promuję od ponad 2 lat. W roku 2015 ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie. Pasja do karmienia piersią zrodziła się wraz z narodzinami mojej córeczki, bo gdyby nie Ona – w życiu nawet nie pomyślałabym o laktacji.  Nasz start w karmieniu piersią nie należał do łatwych i udanych, ponieważ ze względu na przepuklinę oponową na główce mojej córeczki – zaraz po porodzie została ode mnie oddzielona. Dołączyłam do niej dopiero w czwartej dobie jej życia i rozpoczęłam „walkę” o karmienie naturalne…  „Walkę”, ponieważ łatwo nie było – brak wsparcia wśród personelu medycznego, brak pomocy, lęk o zdrowie córki, zmęczenie, frustracja, hormony, strach, ból brodawek… – początkowo WSZYSTKO wydawało się nie do przejścia… Na szczęście po wielu trudnościach odnieśliśmy sukces laktacyjny. Sukces ten przypisuję mojemu mężowi, bo gdyby nie jego wsparcie, poddałabym się już w pierwszych dobach po porodzie… To osobiste doświadczenie, pokazało mi , jak ważne jest wsparcie laktacyjne oraz przekazywanie wiedzy o laktacji.

O.M.:  Dlaczego tak ważne jest karmienie piersią? Jakie korzyści z tego wynikają?

A.K.: Karmienie piersią niesie korzyści zdrowotne zarówno dla mamy, dziecka, jak i całego społeczeństwa. Mleko kobiece to substancja czynna biologicznie, zawiera najlepsze i najlepiej przyswajalne składniki odżywcze, witaminy, minerały, probiotyki, prebiotyki, czynniki wzrostu, przeciwciała, a nawet komórki macierzyste. Mleko mamy wciąż się zmienia, dopasowując się do aktualnych potrzeb dziecka. Badania mówią, że dzieci karmione piersią (zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się) rzadziej chorują, są rzadziej pacjentami lekarzy, są znacznie rzadziej hospitalizowane, rzadziej umierają.

Wśród krótkofalowych skutków możemy wymienić m.in. to, że dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby zakaźne układu oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego: biegunki, martwicze zapalenie jelit NEC, zapalenia ucha, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, rzadziej dochodzi do bakteriemii. U niemowląt karmionych piersią stwierdzono trzykrotnie mniejsze ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt – SIDS.

Karmienie piersią w ciągu dalszych lat życia obniża ryzyko wystąpienia: otyłości, nadwagi, cukrzycy typu I. i typu II., astmy, białaczek i chłoniaków złośliwych, choroby Crohna i innych. Dorośli karmieni w dzieciństwie piersią mają niższe ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych m.in. niższe ryzyko nadciśnienia.

Karmienie mlekiem matki wpływa także korzystnie na rozwój funkcji poznawczych, rozwój psychomotoryczny oraz intelektualny. Dzieci karmione piersią osiągają lepsze efekty, od dzieci karmionych sztucznie, wyniki w testach na inteligencję w różnych grupach wiekowych.

U matki karmiącej lepiej przebiega połóg – inwolucja macicy następuje szybciej oraz mama karmiąca krócej krwawi po porodzie, a co za tym idzie, ma mniejsze ryzyko anemii. Karmienie piersią pozwala także matce na szybszy powrót do figury sprzed ciąży. Zdrowotne skutki długofalowe dla mamy karmiącej to: niższe ryzyko raka piersi, raka jajnika, złamań biodra i osteoporozy w okresie starości, rzadziej nadciśnienie, choroby układu krążenia (jeśli karmiła powyżej 1-ego roku).

Karmienie piersią stwarza również unikalną, pozytywną więź między matką a dzieckiem.

Wymienione przeze mnie korzyści z karmienia naturalnego to tylko kropla w morzu – naprawdę WARTO KARMIĆ PIERSIĄ! O tym jak cudowne jest mleko mamy i jak się zmienia będzie można posłuchać podczas tegorocznej Akcji Mlekoteka.

O.M.: W jaki sposób promuje Pani karmienie naturalne w naszym mieście?

A.K.: Karmienie piersią promuję w Białej Podlaskiej głównie pod skrzydłami Stowarzyszenia Dbamy o Mamy, poprzez prowadzenie laktacyjnej grupy wsparcia „Mlekoteka”, prowadzenie warsztatów edukacyjnych o karmieniu piersią, wspierające spotkania indywidualne z kobietami w ciąży oraz świeżo upieczonymi mamami,  administrowanie facebook’owej grupy wsparcia „Bialskie Mamy Karmiące”, a od grudnia 2016 roku – prowadzę własną działalność gospodarczą – firmę „Laktolandia”. „Laktolandia” to moja laktacyjna kraina – wypożyczalnia laktatorów, wag niemowlęcych, monitorów oddechu, niań elektronicznych, laktacyjny sklep internetowy oraz niemedyczne wsparcie laktacyjne. Zapraszam

O.M.: Z jakimi problemami w karmieniu piersią najczęściej muszą mierzyć się młode mamy? Z jakimi problemami zwracają się o pomoc i wsparcie?

A.K.: Najczęściej mamy zgłaszają się do mnie z takimi problemami jak: bolesne/poranione brodawki (zwykle spowodowane nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi), niepewność, czy dziecko rzeczywiście się najada, brak wsparcia wśród najbliższych, chęć zdobycia aktualnej wiedzy na temat laktacji, diety mamy karmiącej, rozszerzania diety dziecka. Chcą dowiedzieć także, jak radzić sobie z zastojem pokarmu lub zapaleniem piersi.

O.M.: Już niedługo odbędzie się w naszym mieście Akcja Mlekoteka, którą organizuje Pani już po raz trzeci… czy mogłaby Pani powiedzieć coś więcej o tej akcji?

A.K.: Oczywiście. W tym roku mam zaszczyt organizować Akcję Mlekoteka w Białej Podlaskiej już po raz trzeci. Moim lokalnym partnerem, jak co roku, jest stowarzyszenie Dbamy o Mamy. Akcja Mlekoteka to ogólnopolska inicjatywa organizowana w Fundacji Promocji Karmienia Piersią przez Maminiec, Doula dla Ciebie i przy współpracy z Fundacją Rodzić po Ludzku. Celem akcji jest promocja karmienia mlekiem kobiecym. Tegoroczne wydarzenie w naszym mieście będzie trwało 3 dni – od 24 – 26 maja. W programie tegorocznej akcji znajdą się między innymi wspaniałe warsztaty edukacyjne z różnymi specjalistami oraz krąg opowieści laktacyjnych „Mleczne Historie”. Wszystkie spotkania odbywać się będą w kawiarni „Rabarbar” przy ulicy Brzeskiej 37. Honorowy patronat Akcji Mlekoteka w Białej Podlaskiej objął Prezydent Miasta – Pan Dariusz Stefaniuk oraz Starosta Powiatu Bialskiego – Pan Mariusz Filipiuk. Serdecznie zapraszamy!

Program bialskiej Akcji Mlekoteka:

24.05.2017:

11.00 – Otwarcie Akcji Mlekoteka w Białej Podlaskiej

11.30 – 12.30 – „Mleko mamy – magiczny eliksir zdrowia, życia i miłości, który ciągle się zmienia…” – warsztat

Prowadzący:  Aleksandra Karaś (dyplomowany Promotor Karmienia Piersią)

12.30 – 13.30 – „Serce przy sercu – zdrowo noszę, o zaletach kangurowania

i chustonoszenia” – warsztat

Prowadzący: Magdalena Chwesiuk (doradca noszenia dzieci w chuście i nosidłach miękkich)

13.30 – 14.00 – Przerwa na laktacyjne pogaduchy i poczęstunek

14.00 – 15.00 – „Długie karmienie piersią w teorii i praktyce” – warsztat

Prowadzący: Aleksandra Karaś (dyplomowany Promotor Karmienia Piersią)

15.00 – 16.00 – „Sztuka karmienia piersią”

Prowadzący: Barbara Cydejko (położna oddziałowa oddziału ginekologiczno – położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej)

25.05.2017:

10.00 – 11.00 – „Przedmedyczna Pierwsza Pomoc niemowląt” – warsztat

Prowadzący: Magdalena Chwesiuk – ratownik medyczny

11.00 – 12.30 – „Pokochaj swoje ciało mamo” – warsztat

Prowadzący: Weronika Grantham (Edukatorka Ruchu Somatycznego (Somatic Movement Eduactor), certyfikowana instruktorka Jogi oraz Artystka Tańca Kreatywnego)

12.30 – 13.30 – Przerwa na laktacyjne pogaduchy i poczęstunek

13.30 – 14.30 – Masaż Shantala w teorii i praktyce

Prowadzący: Magdalena Dawidziuk (instruktor masażu Shantala)

14.30 – 16.00 – „Jak ważne jest karmienie piersią/mlekiem mamy dla noworodków”

Prowadzący: Riad Haidar (lekarz specjalista neonatolog, ordynator oddziału neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej) oraz Izabela Hamułka (lekarz specjalista neonatolog)

26.05.2017:

12.00 – 13.00 – „Programowanie żywieniowe – wpływ odżywiania na zdrowie dziecka” – warsztat

Prowadzący: Anna Galczak-Kondraciuk – Kondraciuk (dietetyk, Koło Naukowe „Dietetyk” przy Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej)

13.00 – 14.00 – Przerwa na laktacyjne pogaduchy i poczęstunek

14.00 – 15.30 – „Trudne dobrego początki”

Prowadzący: Agnieszka Jamroży (Certyfikowany Doradca Laktacyjny)

15.30 – 17.00 – „Wsparcie w porodzie i połogu” – warsztat, dyskusja

Prowadzący: Joanna Burdzicka-Wołowik (psycholog, doula)

17.00 – 19.00 – „Mleczne Historie” – krąg opowieści laktacyjnych

ZAKOŃCZENIE I POŻEGNANIE

 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza